Iako se u javnosti ističe kao glavni finansijer, najavljeni "investitor" će u ovaj projekat zapravo uložiti mnogo manju sumu od građana Beograda u čije ime se Grad Beograd, na čelu sa Vesićem i Sinišom Malim, obavezao da plaća više od 40 miliona evra godišnje, sledećih 30 godina, preko 1,2 milijarde evra, navodi Inicijativa.
Zbog toga što je ovim poslom dogovoreno direktno spaljivanje otpada u Beogradu, posao nosi i dodatne štetne posledice po zdravlje i budžet građana, i to povećanje računa za tretman otpada, zagađenje vazduha kancerogenim materijama, uništavanje radnih mesta u industriji reciklaže, gubitak otpada kao resursa, piše u saopštenju. Inicijativa poziva Vesića da, umesto paušalnih ocena objasni odredbe potpisanog ugovora. Inicijativa pita da li Ugovor skriva i informaciju da se Grad Beograd obavezao da će svake godine, narednih 30 godina, privatnom "partneru" isplaćivati minimum 38 miliona evra godišnje, ajmanje milijardu i 150 miliona evra?
Zašto menadžer Vesić ne govori o odredbama da se Grad Beograd obavezao da će 70 odsto iznosa biti plaćeno kroz račune građana koji će biti uvećani četiri puta, kao što je to najavio Filip Tijel, direktor kompanije Suez koja je "investitor" projekta, pita Inicijativa. Takođe pita da li je investitoru obećan sav otpad prikupljen u Beogradu, zbog čega će razvoj reciklaže u Beogradu biti moguć jedino pod pretnjom plaćanja penala "investitoru" spalionice u Vinči?
Inicijativa u saopštenju, izražava bojazan da će se otpad u Vinči spaljivati, i to bez prethodne obrade.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 2
uh
Zoka
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar