Po podacima s kraja prošle godine, Srbija ima 25,8 osto nezaposlenih, a jedina zemlja Zapadnog Balkana sa manjom nezaposlenošću je Albanija sa 15,4 odsto. Crna Gora ima 17,1 odsto, Makedonija 24,2 odsto i Bosna i Hercegovina sa 25,7 odsto. Veća nezaposlenost nego u Srbiji je i u Grčkoj 23,3 odsto i Španiji 19,7 odsto (dve članice EU koje je najviše pogodila ekonomska kriza).
Srbija je i dalje među zemljama sa najvećim brojem nezaposlenih u Evropi. Primera radi, manju nezaposlenost imaju dve bivše jugoslovenske republike, sada članice EU Slovenija 8,0 odsto i Hrvatska 13,4 odsto. Severni sused Mađarska ima stopu nezaposlenosti od svega 5,4 odsto.
Srećko Mihailović, sociolog i istraživač javnog mnenja je rekao da "nije mali broj zemalja koje su po stopi nezaposlenosti u težem položaju od Srbije. No, ne mogu a da ne pomenem statističku definiciju koja se primenjuje u EU, a koju preuzimamo i mi kao dugogodišnji aspiranti na članstvo u EU. I dok ta definicija, možda, ima nekog smisla u skandinavskim zemljama ili Nemačkoj, kod nas je komična i apsurdna".
Zoran Stojiljković, predsednik Ujedinjenih granskih sindikata "Nezavisnost" je rekao za Demostat da statistički podaci o stopi nezaposlenosti prikazuju takozvanu "formalnu nezaposlenost" i da ne vode dovoljno računa o "kvalitetu zaposlenosti" to jest o sigurnosti radnih mesta u Srbiji.
"U našoj zemlji postoji ogroman broj radnika s takozvanim fleksibilnim ugovorima o zaposlenju. Reč je o raznim varijantama ugovora na određeno vreme i faktički dobar deo tih ljudi kada im ugovori isteknu izgube posao jer im se ugovor ne obnovi. Problem je u tome što se u nekim statistikama oni i dalje vode kao zaposleni i ne prebacuju se na statističke spiskove nezaposlenih", kaže on.
Stojiljković je dodao da, ako se stvari tako posmatraju, zvanični podatak o broju nezaposlenih u Srbiji ne daje jasnu i objektivnu sliku.
"Treba sagledati koliko zaista ima zaposlenih koji su primljeni za stalno i kojima je zagarantovano da će raditi na duže staze. Ako bi se ti kriterijumi uzeli u obzir sasvim je sigurno da bi statistika pokazala da je broj nezaposlenih u Srbiji daleko veći. Nadležne bi sigurnost radnog mesta trebalo najviše da interesuje", naveo je on.
Bojan Vrančić, direktor konsultantske firme "4 Consulting" iz Zagreba kaže da su reforme koje je Mađarska sprovela od 2010. godine postigle impresivne rezultate kroz smanjenje stope nezaposlenosti, stabilni rast BDP-a i povećanje plata, ali i da odliv stanovništva u razvijene zemlje EU igra veliku ulogu u smanjenju stope nezaposlenosti.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 3
pawlle
Joe
Samo recite šta hoćete.
NSadjanin
prevedeno na srpski...
Odliv mozgova i odlazak kvalifikovane radne snage iz Srbije veci nego u regionu
tako to zvuci kad je vest nepotpuna...
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar