Zašto pojedini notari neće da overe dokument na latinici?

Pojedini notari ne žele da overe dokumenta koja su na latinici, iako je to zvanično pismo u Srbiji.
Zašto pojedini notari neće da overe dokument na latinici?
Foto: Pixabay
Kako piše "Blic", Beograđanka Ana D. želela je da proda nekretninu u Hrvatskoj, ali je notar u glavnom gradu odbio da joj overi dokument na latinici. Znajući da joj u Hrvatskoj neće priznati dokument na ćirilici, ona je morala da putuje u mesto van Beograda, gde žive pripadnici nacionalnih manjina, i gde notari upotrebljavaju i latinicu.
 
"Moj otac, koji je hrvatski državljanin i ima tamo stan hteo je mene da ovlasti da ga prodam. Kada smo našli kupca, on nas je zamolio da ovlašćenje bude na latinici, zbog birokratije u Hrvatskoj. Međutim, kada smo kod notara u Zemunu hteli da overimo ovlašćenje, odbili su nas sa rečima da oni ne overavaju latinicu, već samo ćirilicu. Morali smo da otputujemo u Staru Pazovu, da bi tamošnji notar overio dokument na latinici", priča ona.
 
Sa druge strane, njen sugrađanin Marko M. (40) kod drugog notara u Beogradu nije imao nikakav problem što je dokument na latinici, kada je davao saglasnost da njegovo dete može da putuje u inostranstvo bez roditelja. Notar kod koga je otišao, uverenje na latinici mu je bez problema overio.
 
U Komori javnih beležnika su za "Blic" potvrdili da postoji propis po kome latinica ne može da se upotrebljava u zvaničnim dokumentima, "osim na područjima gde žive pripadnici nacionalnih manjina".
 
"Upotreba jezika i pisma uređena je Zakonom, kojim je propisano da je u Srbiji u službenoj upotrebi srpski jezik i ćiriličko pismo, a da se latiničko pismo može upotrebljavati samo na područjima zemlje u kojima žive pripadnici nacionalnih manjina, gde je u službenoj upotrebi istovremeno i srpski i jezici i pisma nacionalnih manjina", tvrde u Javnobeležničkoj komori.
 
Konkretno u ovom slučaju, objašnjavaju nije reč o različitom tumačenju propisa od strane javnih beležnika, već o različitim pravilima službene upotrebe jezika i pisma na područjima jedinica lokalne samouprave na kojima žive pripadnici nacionalnih manjina.
 
Istovremeno napominju da postoji više vrste isprava i overa - od overa potpisa, prepisa, rukopisa, fotokopije, solemnizacija, za koje postoje različita pravila. Shodno navedenom za određene vrste overa, među koje spada i overa saglasnosti za izlazak dece iz zemlje, dozvoljeno je da stranke privatnu ispravu dostave javnom beležniku na latiničnom pismu, s tim da je javni beležnik dužan da se prilikom overe iste pridržava Zakona o službenoj upotrebi jezika i pisma.
 
U članu 10. Ustava Srbije, pod nazivom "Jezik i pismo", stoji da su "u Republici Srbiji u službenoj upotrebi srpski jezik i ćiriličko pismo. Službena upotreba drugih jezika i pisama uređuje se zakonom, na osnovu Ustava".
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Lajavi

    19.06.2018 19:42
    @Milan
    Kada nekoga kritikujete da je nepismen, pođite od sebe prvo. "Dali" se ne piše zajedno već odvojeno (Da li) prilikom upotrebe na način na koji ste Vi upotrebili. Takođe, u našem jeziku ne postoji slovo "dj".
  • Nemanja

    18.06.2018 14:04
    Latinica je po zakonu i Ustavu u Vojvodini zvanično pismo.
  • Komifo

    18.06.2018 11:21
    @Limanski

    Ako su državljanstva podeljena bosanskim migrantima prava, zašto bi mađarska bila lažna?

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Vučević: "Svi znaju da nismo krivi"

Predsednik Vlade Srbije u tehničkom mandatu i predsednik SNS Miloš Vučević izjavio je da je na predsedniku Srbije odgovornost da "formuliše zahteve narodne Srbije", na skupu nazvanom "Ne damo Srbiju".