Taj iznos je za poslednje četiri godine uvećan za gotovo deset puta, prenosi
Insajder.net.
Neplaćanje ugovorenih poslova na vreme i probijanje zakonskih rokova bez sankcija, bili su praksa poslovanja brojnih javnih preduzeća u Srbiji tokom protekle godine. To je za posledicu imalo stvaranje lanca dugovanja koji je veliki broj preduzeća odveo u nelikvidnost.
Zabrinjava podatak da je upravo javni sektor, odnosno država, najveći uzročnik tih dugovanja. Na vrhu liste onih koji najteže i najduže čekaju da naplate svoja potraživanja su putarska preduzeća.
Na spisku onih kojima je JP Putevi Srbije na kraju 2017. dugovalo novac je više od 35 domaćih firmi. Najveće iznose potraživali su Vojput Subotica - 576 miliona dinara, PZP Beograd oko 320 miliona, Srbijaautoput - 265 miliona, PZP Zaječar - 210 miliona dinara. Pojedina preduzeća sa spiska izvode radove i na deonicama Koridora 10.
Zbog teške finansijske situacije u kojoj su se našla preduzeća koja se bave održavanjem puteva i to zbog dugovanja ovog javnog preduzeća, Vlada Srbije je 2013. preuzela na sebe da isplati dug putarima u iznosu od 1,35 milijardi dinara. Time, međutim, nije rešen problem. Prema podacima iz zvaničnih finansijskih izveštaja JP Putevi Srbije je na kraju 2014. putarskim preduzećima dugovalo oko 500 miliona dinara. Već na kraju sledeće godine taj dug je bio 1,2 milijarde, da bi na kraju 2016. iznosio 4,4 milijarde dinara.
Sve ovo se dešava uprkos Zakonu o rokovima izmirenja novčanih obaveza, koji je usvojen 2016. kako bi se dodatno uvela finansijska disciplina i u tom segmentu.
I pored gubitaka i dugovanja zaposlili još 130 ljudi
Javno preduzeće Putevi Srbije već godinama posluje s gubicima uprkos stalnom dotiranju iz budžeta i prihodima koje ostvaruje od naplate putarina. S tim trendom je nastavljeno i u 2017. godini. Zanimljivo je da je ovo preduzeće uprkos gubicima i ogromnim dugovima povećalo broj zaposlenih za čak 130 u odnosu na 2016. godinu.
JP Putevi Srbije je, prema finansijskom izveštaju iz 2017, napravilo gubitak u poslovanju od oko osam milijardi dinara. Međutim, ukupni gubici su, sa gubicima iz prethodnih godina, u 2017. godini narasli na skoro 54 milijarde dinara (oko 450 miliona evra) , što je gotovo devet milijardi (75 miliona evra) više nego 2016.
Ovo preduzeće je, prema zvaničnim podacima koji su objavljeni na sajtu Agencije za privredne registre, nastavilo da se zadužuje i u 2017. godini. Ukupno, dugoročne i kratkoročne obaveze u 2017. su bile oko 109 milijardi dinara (908 miliona evra), što je za oko pet milijardi (41 milion evra) više nego 2016. godine.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 5
N.Sad
Ivan
Plavuša
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar