"Ja mislim da stvarno više nema dileme da kad jedan od navedenih članova kaže ne - nema saglasnosti. Da razjasnimo još jednu stvar da građani znaju, pošto sam video da se potencira na tome, da vi možete nekoga da odredite da bi njegov organ mogao da odgovara nekom drugom, procedura počinje tek kada neko da saglasnost", rekao je Lončar u Skupštini Srbije.
On je objasnio da ne može da se zna da li nekome odgovara organ dok se ne uradi tipizacija, te da nije dovoljno da se zna samo krvna grupa.
"Molim vas da razjasnimo to, molim vas da se ne plaše ljudi, kao našli su nekoga da ima istu krvnu grupu i daće mu organ. Procedura počinje tek posle saglasnosti, pre toga niko ne može uzme nekom organ i da uradi tipizaciju", rekao je ministar.
On je još jednom rekao da je dovoljno ako neko ne želi da bude donor, da na papiru to i napiše ili da u Zavodu za biomedicinu da izjavu.
"Neko je pominjao notare i troškove. To nema nikakve veze", rekao je Lončar.
Poslanici trenutno raspravljaju, između ostalog, o Predlogu zakona o presađivanju ljudskih organa, koji predviđa, između ostalog, da su svi građani rođenjem pretpostavljeni donori. U vezi sa tim, šef poslaničke grupe Srpske napredne stranke u Skupštini Srbije Aleksandar Martinović, prošle nedelje je u Skupštini "branio" ovaj zakon i govorio o tome zašto ga treba usvojiti, pa je u toj raspravi došao i do zaključka da "čovek kada umre, dakle tog momenta više nije vlasnik bilo čega, pa nije vlasnik ni svojih organa".
Komentari 23
Novosadjan
Vazduplohov
izmedju redova
ne verujem ni sebi sta cu suta jesti,a jos nekome drugome za organe.
necu nikome nista da potpisujem,jednostavno se okanite vise organa.
Dace onaj koji potpise da hoce,koji ima donorsku karticu.
Drugi nacin ne postoji !!!
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar