Komisija o sukcesiji imovine SFRJ najverovatnije u septembru

Ukoliko se potvrdi informacija Aldžazire Balkans da je zvanični Beograd ovih dana pozvao predstavnike svih država ex Jugoslavije da se okupe u septembru na sastanku mešovite komisije za sukcesiju, biće to prvi put da se predstavnici novonastalih država sastanu tim povodom, piše splitska Slobodna Dalmacija.
Komisija o sukcesiji imovine SFRJ najverovatnije u septembru
Foto: Google maps
Reč je o Mešovitoj komisiji za sukcesiju pokretne i nepokretne imovine bivše SFRJ iz Aneksa A, a sve je, kako se navodi, naročito zanimljivo u kontekstu činjenice da više od 80 odsto pokretne i nepokretne imovine bivše države iz tog aneksa čini imovina bivše JNA.
 
List piše da hrvatska strana još nije primila zvanični poziv iz Beograda, ali i da je obaveštavanje država sukcesora preko Ministarstva spoljnih poslova Srbije navodno upravo u toku.
 
Kako navode, Srbija je iz više aspekata logičan domaćin tog sastanka: i zbog najviše, kako se navodi, prisvojene imovine bivše savezne vojske, a i zbog činjenice da se arhivi s njenim popisima nalaze u Beogradu, na osnovu kojih treba obaviti procenu aktuelne vrednosti.
 
Sagovornik iz MORH-a, doduše, tvrdi da je hrvatska strana odavno napravila samostalne procene krupnih deobnih stavki te imovine, i to na osnovu potanke rekonstrukcije celokupnog sistema bivše JNA, njenih rodova, nekretnina, pokretne imovine, oružja, oruđa i tehnike.
 
Inače, bilans ukupne njene vrednosti kreće se oko 70 milijardi dolara, od čega Hrvatska za sebe potražuje više od 10 milijardi.
 
Dve milijarde dolara Hrvatskoj duguje Crna Gora, a oko osam milijardi Srbija, navodi izvor lista.
 
Podseća se da je od raspada Jugoslavije prošlo 27 godina, ali imovina bivše države još nije raspodeljena među naslednicama, uprkos potpisanom sporazumu o sukcesiji.
 
Najdalje se otišlo u podeli diplomatsko-konzularne imovine, odnosno nekretnina u kojima su bile smeštene ambasade bivše države, dok je po svim drugim stavkama nasledstva - od zlata i finansija, preko arhivske građe, do privatnog i zajedničkog vlasništva - podela jedva makla s mesta, piše splitski dnevnik.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Sveta

    05.08.2018 08:01
    A stanovi?
    Potrebno je da se kao tačka postavi pitanje obeštećenja građana koji su izbegli iz bivših jugoslovenskih republika za stanove koje su uzurpirale novostvorene države. Naime, radi se o tome da su stambeni fond preduzeća, ustanove, vojske, milicije, carine,itd.... ulagali na osnovu zakona od bruto plate svi koji su radili... Nakon devedesetih godina mnogi su se vratili u mesto rođenja a njihovi stanovi su ostali u republikama službovanja. Nije bitno da li je preduzeće kasnije ugašeno, a ugašeno je i zbog obaveza koje je imalo prema građanima, potrebno je da se i to proračuna i vrati građanima po tržišnoj ceni. Na taj način bi se rešilo pitanje izbegličkih porodica jer ovako umiru u barakama ostavljeni na milost i nemilost i volji političkih radnika ili rođaka.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija