Kako se navodi u zajedničkom saopštenju, presuda "nije zasnovana na zakonu i pravu već je u pitanju politički motivisana odluka koja za cilj ima da suzbije slobodu govora i kritičko mišljenje, kao i da ugrozi opstanak ovog medija".
Prvostepenom presudom "Peščanik" i Vesna Pešić obavezni su da solidarno isplate 200.000 dinara ministru Stefanoviću, kao i druge sudske troškove, zbog kolumne
"Dosoljavanje", u kojoj saradnica portala iznosi mišljenje o nezakonitom rušenju objekata u Hercegovačkoj ulici u Beogradu i izjavama ministra Stefanovića povodom tog događaja.
"Više je nego zabrinjavajuće to što se sud odlučio da kazni iznošenje mišljenja, odnosno političkog stava, kroz formu 'povrede časti i ugleda', čime se šalje preteća poruka javnosti, u kojoj je i inače pluralizam mišljenja dramatično ugrožen. NUNS i NDNV podsećaju da praksa Evropskog suda za ljudska prava kazuje da osobe koje obavljaju javne funkcije treba da trpe viši nivo javne kritike, kao i da je sloboda izražavanja mnogo šira u odnosu na nosioce političkih funkcija", stoji u saopštenju novinarskih udruženja.
U tekstu "Dosoljavanje" Vesna Pešić piše o slučaju "Savamala" i rušenju nelegalnih objekata u Hercegovačkoj ulici tokom noći. Ime i prezime ministra Stefanovića se pominje jednom u tekstu, u delu u kom Pešić navodi da je "glupost ministra policije nenadmašna i nepredvidiva", dodajući da se do sada nije otkrilo zašto je "baš njemu dodeljena uloga da ispadne najgluplji".
U saopštenju NUNS i NDNV podsećaju na odredbe Zakona o javnom informisanju i medijima u kojem stoji da je nosilac javne političke funkcije "dužan da trpi iznošenje kritičkih mišljenja, koja se odnose na rezultate njegovog rada, odnosno politiku koju sprovodi, a u vezi je sa obavljanjem njegove funkcije bez obzira na to da li se oseća lično povređenim iznošenjem tih mišljenja".
"NUNS i NDNV se nadaju da će ova skandalozna, prvostepena presuda biti preinačena u redovnom sudskom postupku, odnosno da Peščanik neće morati da poseže sa vanrednim pravnim lekovima ili u borbi za pravdu ide sve do Strazbura", zaključuje se.
Stefanović je i ranije zbog pisanja o slučaju "Savamala" tužio medije. Tako se na udaru našao NIN, novinarka Sandra Petrušić i glavni i odgovorni urednik Milan Ćulibrk, zbog teksta "Glavni fantom iz Savamale". Prvostepenom odlukom NIN je bio dužan da Stefanoviću isplati 300.000 dinara na ime odštete, ali je ta presuda preinačena na Apelacionom sudu, koji je odbio tužbeni zahtev ministra policije i naložio mu da plati troškove suđenja.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 7
VladaN
Pićuka
EU
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar