Kako pišu "Novosti", najviše ih je izgubilo samo deo norme, a 400 je ostalo bez ijednog časa ili potpuno bez angažmana, ako je reč o nenastavnom osoblju. U isto vreme, bar na papiru, slobodno je čak više od 30.000 radnih mesta.
Zapravo, na mestima koja su prikazana kao slobodna, rade nastavnici sa ugovorima na određeno vreme, jer već četiri godine traje zabrana zapošljavanja. Ministar prosvete, kažu sindikalci, poslao je školama uputstvo u kojem traži da raskinu sve ugovore sa radnicima na određeno dok tehnološki viškovi ne budu raspoređeni.
"Tek kada oni, prema struci i prebivalištu, budu raspoređeni, direktori mogu da angažuju nastavnike na određeno", navodi Dobrivoje Marjanović iz Unije sindikata prosvetnih radnika.
Ipak, kako kaže, u praksi će biti malo drugačije: "Školska godina je blizu i mora neko da dočeka decu u učionicama, pa je vrlo moguće da će direktori na početku septembra angažovati kolege koje nisu zaposlene za stalno, a kada se pojavi neko sa statusom tehnološkog viška moraće da dobije to mesto".
"Nadam se da će većina direktora poštovati pravila, da neće skrivati radna mesta i na njih 'ispod žita' zapošljavati svoje kadrove. Verovatno će ipak njih desetak, kao i prethodnih godina, to činiti, pa ćemo sa njima morati da se borimo", objašnjava sagovornik "Novosti".
Kako kaže, sindikati su u svakoj školi pratili slobodna mesta i alarmirali ukoliko direktor pokuša da angažuje svog kandidata, a odbije da primi nekoga ko je tehnološki višak.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 18
Prćija
Svuda u razvijenim zemljama vrednuju i traže kvalitet i konkurentne radnike, dok mi udomljujemo nekoga koji ni po čemu nije u prednosti osim što je Tehnološki višak, često sa drugog kraja Srbije.
Iva
Iva
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar