Uložena žalba zbog odbijanja rehabilitacije Milana Nedića

Punomoćnik podnosilaca zahteva za rehabilitaciju srpskog premijera za vreme okupacije u Drugom svetskom ratu Milana Nedića, advokat Zoran Živanović, podneo je žalbu na odluku kojom je u julu odbijen zahtev za rehabilitaciju.
O žalbi na rešenje od 11. jula Višeg suda u Beogradu, kojim je kao neosnovan odbijen zahtev predlagača za rehabilitaciju pokojnog Nedića, odlučivaće Apelacioni sud u Beogradu.
 
Viši sud u Beogradu je odbio zahtev za rehabilitaciju kojim je traženo da se poništi Uredba Vlade FNRJ, kojom je Milan Nedić proglašen za narodnog neprijatelja i na osnovu koje su mu oduzeta građanska i imovinska prava.
 
U izjavi za Tanjug, advokat Živanović precizirao je da žalbom traži da se delimično preinači rešenje Višeg suda, a delimično ukine i naloži ponovno odlučivanje o zahtevu za rehabilitaciju. Ukidanje je tražio u pogledu odbacivanja zahteva za odlučivanje o lišenju života Milana Nedića, kao i odbijanja da se ukine odluka državne komisije kojom je Nedić proglašen za pomagača okupatora. Preinačenje je traženo za odluku koja se tiče oduzimanja imovine i hapšenja Nedića.
 
Predlagači su zahtevom tražili da se utvrdi da je general Nedić lišen slobode bez sudske ili administrativne odluke kao žrtva progona iz političkih i ideoloških razloga, kao i da je ništavo rešenje Trećeg narodnog sreskog suda za grad Beograd od 31. januara 1946. godine o konfiskaciji imovine Nedića od dana donošenja i da su ništavne sve njegove pravne posledice.
 
Prvostepeno rešenje nije detaljno objavljeno, već je sud saopštio samo odbijene i odbačene zahteve predlagača.
 
Milan Nedić nikada nije bio osuđen, niti je protiv njega podignuta optužnica. Navodno je u pritvoru izvršio samoubistvo, a nikada nije objavljeno gde je sahranjen.
 
Postupak za rehabilitaciju Nedića iniciran je 2008. godine, ali je rasprava pred sudskim većem, kojoj prisustvuje i javnost, počela u decembru 2015. godine. Sud je tokom postupka saslušao desetak svedoka i istoričara.
 
U toku postupka, sud je odbio pravo jevrejskim opštinama da se umešaju u postupak i osporavaju vraćanje građanskih prava Nediću, a tu odluku je potvrdio i Apelacion sud, budući da je ovo "jednostranački postupak" koji se vodi po pravilima vanparničnog postupka i nema "druge strane".
 
Postupak po zahtevu za rehabilitaciju izazvao je negodovanja u javnosti, budući da jedan deo građana smatra da je Nedić zločinac i da sud treba da odbije rehabilitaciju.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Scotch Bonnet

    30.08.2018 00:12
    sale ne da si potrefio svojim komentarom ...

    10-ka
  • sale

    29.08.2018 16:39
    krajem '44, po oslobodjenju beograda, jedan deo nedicevaca, ljoticevaca, drazinih cetnika i ostalih, krenuo je sa svojom bratijom prema blajburgu, gde ih je stigla zasluzena sudbina...

    Drugi deo, veci, kokardu na celu zamenio je petokrakom... To se danas zovu preletaci...

    Ti koji su ostali, sa petokrakom na glavi cinili su najgore moguce zlocine, ne bi li se pokazali novim "gospodarima"...

    Njihovi potomci, oni koji su do 1990 godine jahali popove, danas su najveci vernici, najvece srbende i pokretaci inicijativa za rehabilitaciju svojih dedova - izdajnika i saradnika okupatora!
  • Kaćanka

    29.08.2018 16:27
    Kako ih nije sramota!! To se nikako ne sme rehabilitovati....

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija