Kako je saopštilo Društvo za proučavanje i zaštitu ptica Srbije, inspektori za zaštitu životne sredine su po prijavi njihovoj prijavi početkom avgusta u dvorištu porodične u Zaječaru kuće pronašli 27 jedinki strogo zaštićenih vrsta ptica koje su nezakonito držane u zatočeništvu.
Prema navodima DZPPS osumnjičeni N.B. je u dvorištvu svoje kuće specijalizovanim klopkama hvatao strogo zaštićene vrste ptica čime je grubo kršio Zakon o zaštiti prirode. On je držao u zatočeništvu 13 češljugara, tri čižaka, tri zebe, tri zelentarke, jednu zimovku i jednu običnu crvenrepku. Pored pobrojanih, inspektori su pronašli i oduzeli tri jedinke ptica koje su dobijene ukrštanjem divljih vrsta sa kanarincima ili drugim srodnim vrstama. Od osumnjičenog je do okončanja sudskog postupka oduzeto i pet klopki, takozvanih kapana.
Strogo zaštićene ptice su nakon pregleda i konsultacije sa stručnjakom Zavoda za zaštitu prirode vraćene u prirodu.
Hvatanje strogo zaštićenih divljih ptica zarad državanja u kavezima i nezakonite prodaje krivično je delo za koje je zaprećena kazna zatvora do tri godine i novčana kazna od 25.000 do 150.000 dinara za fizička lica.
Prema podacima Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije svake godine krivolovci u Srbiji nezakonito uhvate 8.000 do 10.000 živih ptica pevačica koje završe na crnom tržištu u Srbiji i širom Evrope. Tek manji deo ptica bude otkriven i vraćen u prirodu.
Društvo je uputilo apel svima koji se kreću kroz prirodu da prijave sve slučajeve ugrožavanja i stradanja divljih ptica i tako pomognu napore za njihovo očuvanje.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 1
Ornitolog
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar