Petrič: Razmena teritorija između Kosova i Srbije ne bi ništa promenila

Bivši izaslanik EU za Kosovo i Bosnu i Hercegovinu Volfgang Petrič ocenio je danas da eventualna razmena teritorije između Kosova i Srbije, u okviru sporazuma o normalizaciji odnosa, "ne bi ništa promenila".
On je u autorskom tekstu za prištinski list Koha ditore napisao kako su sada dva protivnika, predsednik Srbije Aleksandar Vučić i predsednik Kosova Hašim Tači, prema svemu sudeći spremni na kompromis i da je rešenje moguće.
 
"Naravno, ovaj predlog ima veliku zamku, on sadrži element teritorijalnih promena, razmenu teritorija između dva suseda, koja je orijentisana na etnička merila i može da utiče na nekoliko kvadratnih kilometara i hiljade ljudi iz dve etničke zajednice. (Negativne reakcije) iz Srbije, na Kosovu i kod međunarodne zajednice su došle odmah, a za to postoje dobri razlozi", kazao je Petrič.
 
Prema njegovim rečima, predlog "budi uspomene na jugoslovenske separatističke ratove", čiji je konačni cilj bio "brutalna konsolidacija etničkih teritorija".
 
"Mi znamo rezultat (takve politike). Sem Slovenije, zemlje naslednice Jugoslavije su ostale multietničke, uprkos etničkom čišćenju. Uzevši to u obzir, razmena teritorija između Srbije i Kosova neće ništa promeniti", smatra austrijski diplomata.
 
Petrič je rekao i da politika ne nudi savršena rešenja, kao i da EU godinama traži odgovornost za rešavanje otvorenih pitanja putem insistiranja na lokalnoj politici.
 
"Ja sam uveo koncept lokalne politike u Bosni i Hecegovini sa dvostrukim uspehom. U Bosni rešenje nametnuto spolja nije dovelo da preuzimanja odgovornosti za 'res publica' (javno dobro)", napisao je Petrič.
 
On je naveo da je interesantno da pomoć dolazi od Srbije čiji je "glavni čovek" jasno odbacio secesionističku retoriku predsednika Republike Srpske, u šta se, kako je dodao, uverio na Evropskom forumu u Alpbahu, gde je na tu temu mogao da razgovara sa predsednicima Kosova i Srbije.
 
"Sada takav pragmatizam treba da bude sproveden na Kosovu i da daju punu podršku mogućem kompromisu iako im se to možda neće svideti. Kosovo i Srbija, ako se to prihvati, više neće biti deo evropskog problema već bi mogli da se okrenu njihovim stvarnim zadacima", smatra austrijski diplomata.
 
To bi, prema njemu, za Srbiju značilo uspešno prevazilaženje najtežih prepreka na njenom putu pridruživanja EU, za Kosovo bi to podrazumevalo željeno članstvo u EU, bezvizni režim i dokazivanje sposobnosti nove države da deluje, dok bi za Evropu to bio dokaz njene sposobnosti da rešava probleme.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija