Kako izgleda stariti u Srbiji: Polovina penzionera siromašna

Čak 45,3 odsto osoba starijih od 75 godina u Srbiji je materijalno uskraćeno, za razliku od EU, gde je ovaj procenat svega 12,8 odsto.
Kako izgleda stariti u Srbiji: Polovina penzionera siromašna
Foto: Pixabay
Materijalna uskraćenost stanovništva u Srbiji se povećava sa povećanjem starosti, za razliku od EU, gde se smanjuje sa godinama starosti.
 
Materijalna uskraćenost je nemogućnost pojedinaca ili domaćinstava da priušte osnovna dobra ili usluge tipične u njihovom društvu u datom periodu, usled nedostatka sredstava a ne usled njihovog slobodnog izbora. Materijalna uskraćenost fokusira se i na dugotrajne a ne samo na trenutne finansijske prilike Srbiji.
 
U Srbiji su upravo među najstarijom populacijom najizraženije i rodne razlike: čak 25,2 odsto žena starijih od 75 godina izloženo je teškim oblicima materijalne uskraćenosti, u odnosu na 16,5 odsto muškaraca istog starosnog doba.
 
Iako su oba pola u ovom životnom dobu u nezavidnoj situaciji, žene češće nego muškarci nisu u mogućnosti da samostalno troše manje količine novca bez konsultacija sa drugima (20 odsto žena u odnosu na 13,9 odsto muškaraca), da priušte odlazak na sportske ili kulturne događaje (27,8 odsto žena, 23,4 odsto muškaraca), da se okupe na piću ili obroku sa prijateljima ili porodicom (29,1 odsto žena, 23,9 odsto muškaraca), da zamene iznošenu odeću (36,3 odsto žena, 29,5 odsto muškaraca) i češće nemaju dva para obuće (31,7 odsto žena, 25,4 odsto muškaraca).
 
Primetan je i izvestan obrazac ponašanja u formi samožrtvovanja, prema kome se starije žene odriču zadovoljavanja sopstvenih potreba kako bi pomogle deci, unucima ili drugim članovima porodice.
 
Posebno zabrinjava podatak da 20 odsto žena ne može da troši novac samostalno, što ukazuje na učestalost finansijskog zlostavljanja starijih žena, a to prema novim podacima predstavlja najčešći oblik nasilja prema starijim osobama.
 
Takođe, prosečna starosna penzija žena je u visini 80 odsto prosečne penzije muškaraca. To je posledica nejednakosti sa tržišta rada iz prethodnih životnih faza: veće aktivnosti, dužeg radnog staža i viših primanja muškaraca.
 
Ovo je bila jedna od tema panel diskusije "Kako izgleda stariti u Srbiji: materijalni i socijalni položaj starih" povodom predstavljanja šestog broga stručnog časopisa MONS – Monitoring socijalne situacije u Srbiji, koji izdaju FREN - Fond za razvoj ekonomske nauke i SeConS Grupa za razvojnu inicijativu.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Budući penzioner

    09.09.2018 20:07
    Jeste Organizacija
    Hrvati garantuju penziju od 1000 dinara po godini ostvarenog radnog staža.
    Naravno, to je u kunama.
    A to je minimalna penzija kod njih.
    Kod nas, nedostižni san snova.
    Već sada znam da neću imati penziju veću od 25.000 dinara, ako Bog da zdravlja.
    Neko reče na društvenim mrežama jednu definiciju o Srbiji.
    I potpuno se slažem sa njom.
    Nažalost, naša verzija demokratije ne dozvoljava da je ponovim u medijima.
    ALi, pominje se "organizacija" u njoj.
  • Privatnik

    09.09.2018 19:35
    @Freelancer
    Imam 32 zuba, državni fakultet sa visokim prosekom, napustio slabo plaćen državni posao, radim u struci privatno i nemam nijednog klijenta iz javnog sektora. Na moju veliku žalost na našoj političkoj sceni ne vidim trenutno nijednog ko je bolji od sadašnjeg predsednika kome ni ime ne volim da kažem ali ako ovako ostane OPET ću za njega glasati. Samo da znate jako daleko je da sam jedini i ne znam zašto mislite da za njega glasaju neobrazovani i kojekakav polusvet. Moraćete malo da stavite prst na čelo svi.
  • crvenkapa

    09.09.2018 18:00
    Ovde su i zaposleni siromašni plate su manje od penzija. Pitanje je kako penzioneri izdržavaju sebe, zaposlenu decu i unuke. Jedan začarani krug bede iz kog nema izlaska osim odlaska preko granice za radno sposobne ili odlaska na onaj svet za penzionere.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija