Protest AFANS-a zbog promotivnog videa Žandarmerije
Na zvaničnoj YouTube stranici MUP-a objavljen je promo film Žandarmerije u kojem se ova jedinica nedvosmisleno navodi kao naslednik Srpske državne straže (SDS), Nedićevske kvislinške formacije, saopštila je Antifašistička akcija Novog Sada.
Ova antifašistička organizacija navodi da su na kraju promo klipa ispisana imena svih komandanata ove policijske jedinice, među kojima se našlo i ime Borivoja Jonića.
- Pripadnici kvislinške Žandarmerije po nalogu nemačkog okupatora vršili su streljanja civila i zarobljenih partizana od jula 1941. Jonićevi žandarmi su oktobra i decembra 1941. u Beogradu i Leskovcu hapsili Rome koje su kasnije predavali Nemcima na streljanje. Kvislinška žandarmerija obavljala je stražarsku službu u zloglasnom logoru Banjica, a tokom 1944. od Nemaca preuzela je i streljanja banjičkih logoraša. Tokom sve četiri godine okupacije kvislinška žandarmerija aktivno je vojno sadejstvovala sa vojskom nemačkog okupatora u borbi protiv partizana, a pod Jonićevom komandom Nedićevi žandarmi masovno su hapsili civile, porodice i simpatizere NOVJ, i masovno ih sprovodili u logore - navodi se u saopštenju AFANS-a.
Oni navode i da tadašnja Žandarmerija svoje ustrojstvo nije promenila dolaskom nacističkog okupatora i da je sve svoje raspoložive snage stavila na raspolaganje novim gazdama, i revnosno sprovodila njihove naredbe, koje su u smrt odvele ogroman broj ljudi.
- Ako Žandarmerija pod komandom Milenka Božovića zaista smatra sebe naslednikom Jonićeve bande, građani Srbije itekako imaju čega da se plaše - zaključuje AFANS
Komentari 21
NS
U tom slučaju je spominjanje SDS kao prethodnika današnje žandarmerije ipak nedopustivo.
TnT
https://www.youtube.com/watch?v=Efs52KviP8Y
Fasizam, Nacizam, Komunizam.Tri razlicita jela,a isti kuvari.
@Brus Vilis
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar