Novosadski sud ukinuo pritvor Zoranu Božinovskom

Apelacioni sud u Novom Sadu ukinuo je ekstradiconi pritvor makedonskom državljaninu, novinaru i vlasniku internet portala "Burevesnik" Zoranu Božinovskom.
Apelacioni sud u Novom Sadu ukinuo je ekstradiconi pritvor makedonskom državljaninu, novinaru i vlasniku internet portala "Burevesnik" Zoranu Božinovskom.

Sud mu je, međutim, oduzeo pasoš i zabranio da napušta teritoriju Srbije uz obavezu periodičnog javljanja policiji Novog Sada.

Sud je naveo da će se Božinovski, koji se u Makedoniji tereti za špijunažu, ucenu i zločinačko udruživanje, braniti sa slobode pod pomenutim merama, dok za njima bude postojala potreba, a najduže do izvršenja odluke o njegovom izručenju koje je tražila Makedonija.

Božinovski je uhapšen u novembru 2013. na osnovu poternice koju je za njim raspisala Makedonija, koja je zatražila njegovo izručenje jer ga tereti kao jednog od osumnjičenih u policijskoj akciji "Špijun".

Viši sud u Novom Sadu je 6. maja 2014. godine doneo rešenje kojim je utvrdio da su ispunjene pretpostavke za njegovo izručenje Makedoniji, ali ga je Apelacioni sud narednog meseca ukinuo i naložio da se o zahtevu za izručenje ponovo odluči i utvrdi da li je delo koje se Božinovskom stavlja na teret političke prirode.

Izručenje se shodno zakonskim normama ne bi moglo odobriti ako je reč o političkom krivičnom delu kakva je špijunaža, pa Apelacioni sud smatra da je neophodno utvrditi da li se u konkretnom slučaju radi o političkim krivičnim delima ili drugim delima u vezi sa političkim krivičnim delom i navesti uverljive razloge u tom pravcu.

Takođe, prvostepenom sudu je naloženo da proveri navode okrivljenog da je isti podneo zahtev za dobijanje azila u Republici Srbiji kao i da li je o tom eventualnom zahtevu odlučeno.

Božinovski je jedan od 20 osumnjičenih protiv kojih je u Makedoniji krajem prošle godine pokrenuta istraga zbog sumnje da su izvršili krivična dela špijuniranja, ucene i zločinačko udruživanje. Među uhapšenima je se nalaze uglavnom sadašnji i bivši pripadnici makedonske Obaveštajne agencije, Uprave za bezbednost i kontraobaveštajnu službu, kao i Ministarstva odbrane.

Protiv svih uhapšenih je pokrenut postupak zbog sumnje da su se bavili špijuniranjem, ali i ucenama uticajnih ličnosti u Makedoniji od kojih su tražili novac da ne bi objavljivali u javnosti detalje iz njihovih privatnih života. Kao osumnjičen za organizatora ove grupe oznacen je bivši obaveštajac Marjan Efremov, koji je i prvooptuženi.

UNS i UNM protiv izručenja Božinovskog

Udruženje novinara Srbije (UNS) i Udruženje novinara Makedonije (UNM) apelovali su danas na ministra pravde Srbije Nikolu Selakovića da ne odobri izručenje makedonskog novinara Zorana Božinovskog Makedoniji koja ga traži zbog špijanaže i ucene.

Udruženja traže da mu se da azil u Srbiji i podsećaju u saopštenju da ekstradicioni postupak protiv Božinovskog još traje, dok mu zahtev za azil još nije odobren.

UNS i UNM smatraju da bi izručenje Božinovskog Makedoniji bilo loša poruka ostalim novinarima koji istražuju veze biznisa, politike i kriminala, i da bi Srbija odlukom o davanju političkog azila Božinovskom pokazala da poštuje pravo na zaštitu novinarske profesije i slobodu izražavanja.

UNS i UNM podsećaju da je u poslednjem godišnjem izveštaju za Makedoniju Evropska komisija navela da je u makedonskom sudstvu prisutna selektivna pravda.

Udruženja zato strahuju da Božinovski u Makedoniji neće imati fer suđenje i ističu da bi i Srbija, eventualnom odlukom o izručenju sebe kompromitovala pred međunarodnim demokratskim institucijama.

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Ministar Bratina: Pad RTS-a bio bi državni udar

Ministar informisanja i telekomunikacija Boris Bratina kaže da bi trebalo ispitati "sve okolnosti koje blokiranje njihovog funkcionisanja prate", navodeći da bi "pad RTS imao smisao državnog udara".

Ko zapravo blokira RTS?

Blokada zgrada RTS u Takovskoj i na Košutnjaku, koju studenti i građani sprovode već šesti dan, odraz je velikog nepoverenja u javni servis, kao i dugogodišnjeg neprofesionalnog i politički pristrasn