VIDEO: Hiljadu učesnika na gej paradi u Kijevu
Parada je prvi put održana u centru grada i trajala je oko 20 minuta, a obezbeđivalo ju je nekoliko hiljada policajaca i pripadnika Nacionalne garde.
Učesnici su nosili transparente sa natpisima "Kijev prajd" i "LGBT prava su ljudska prava", a mnogi su mahali i zastavama duginih boja i ukrajinskim zastavama, skandirajući "Ljudska prava pre svega".
Skupu su prisustvovali mnogi ukrajinski političari, među kojima i poslanici stranke Solidarnost ukrajinskog predsednika Petra Porošenka, Mustafa Najem i Sergi Lehčenko.
Pre početka šetnje, pet osoba razvilo je transparent sa natpisom "Kijev se protivi propagiranju sodomije, ja sam protiv gej parade u Ukrajini", ali je on ubrzo uklonjen posle intervencije policije.
Neki učesnici su po završetku parade zapevali ukrajinsku himnu.
Homoseksualnost, koja je u nekadašnjem Sovjetskom Savezu bila zakonom zabranjena, i dalje nailazi na otpor u Ukrajini, gde pravoslavna crkva ima veliki uticaj.
Prva gej parada u nezavisnoj Ukrajini održana je 2013. godine i okupila je oko stotinu učesnika u Kijevu, a 2014. je otkazana, jer policija nije mogla da garantuje bezbednost okupljenima.
Skup je prošle godine organizovan u poslednjem trenutku, daleko od centra grada, zbog opasnosti od nereda, ali je na kraju ipak došlo do sukoba učesnika i ultranacionalista, u kojima je povredjeno desetak osoba i privedeno njih 25.
Komentari 1
Anonimus
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar