U decenijama koje dolaze Bliski istok će pogoditi ekstremne oskudice vode i temperature koje će biti gotovo nemoguće preživeti, kao i ostale posledice globalnog zagrevanja. Ako se to dogodi, sukobi i izbegličke krize biće mnogo teže od onih kojima smo svedoci danas, rekao je viši savetnik UN-a za arapske zemlje Adel Abdelatif, koji godinama proučava uticaj klimatskih promena na Bliski istok.
U Ujedinjenim Arapskim Emiratima i Iraku su ovog leta zabeleženi rekordni toplotni indeksi (veličina koja je izračunata na osnovu temperature vazduha i njegove relativne vlažnosti), dok su i u okolini utvrđene dosad neviđene temperature.
U Džedi (Saudijska Arabija) izmerena su 52 stepena, u Basri (Irak) 54, koliko i u kuvajtskom Mitribahu. Ta merenja potvrdila je i Svetska meteorološka organizacija, čime su službeno oboreni rekordi u istočnoj hemisferi.
Lokalne vlade već su sada proglasile obavezne službene praznike zbog vrućina. Uprkos tome, brojni radnici odlaze na posao jer jedino tamo imaju klima uređaje. Tokom dana ulice glavnih gradova su potpuno prazne, a zbog vrućina stanovnici satima nemaju struje.
U časopisu "Nature Climate Change" nedavno je objavljeno da bi Persijski zaliv mogao do kraja veka ostati potpuno pust jer su simulacije na računarima otkrile da bi se dnevne temperature mogle penjati i do 77°C. Ujedinjene nacije predviđaju da bi ukupan broj stanovnika u 22 arapske zemlje do 2050. godine mogao porasti na čak 600 miliona, što će dodatno otežati ionako tešku situaciju.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 2
sahara
uuu ne trebaju nam zelenilo i parkovi, ptice, ribe, pčele, čiste reke, reciklaža i ostalo
da li ima još ljudi kojima nije jasno?
Пресељење
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar