Fotografija "Napalm devojčica" ipak može na Fejsbuk

Fejsbuk je dozvolio korisnicima da objavljuju i dele fotografiju "Strahota rata" dobitnika Pulicerove nagrade Nika Uta, na kojoj su prikazana deca, uključujući i tada devetogodišnju nagu devojčicu, koja beže tokom rata u Vijetnamu, nakon reakcija na odluku da ta slika bude cenzurisana.

Najtiražnije novine Norveške na naslovnoj strani objavile su otvoreno pismo direktoru te društvene mreže Marku Zakerbergu u kom je jasno iskazano nezadovoljstvo odlukom o cenzuri istorijske fotografije, ujedno ga pozivajući da preuzme svoju ulogu "najmoćnijeg svetskog urednika".

"Mi razumemo da je ovo istorijska slika, ali je teško napraviti razliku između dozvoljavanja objave fotografije nagog deteta u jednom slučaju, ali ne i drugima", tim rečima je Fejsbuk u početku branio odluku o uklanjanju slike "Strahota rata", poznate i pod imenom "Napalm devojčica".

Ipak, nakon brojnih kritika svetskih medija i drugih organizacija, uredništvo Fejsbuka promenilo je odluku.

"Nakon što smo čuli reakcije društva, ponovo smo pregledali svoje pravilnike i način na koji su oni upotrebljeni u ovom slučaju. Fotografija nagog deteta obično bi ih narušila, a u nekim zemljama bila bi smatrana i za dečiju pornografiju. Mi shvatamo istorijsku važnost i svetski značaj ove slike koja je zaista uhvatila jedan trenutak. Zbog njenog statusa fotografije od istorijskog značaja, značaj dozvole njenog deljenja nadjačava značaj zaštite korisnika njenim uklanjanjem, tako da smo doneli odluku da je ponovo objavimo na Fejsbuku", navedeno je u saopštenju uprave ove društvene mreže.

Oni su dodali i da će "podesiti mehanizme provere kako bi dozvoljavali deljenje te slike i u budućnosti", kao i da će ta opcija biti dostupna "u narednom periodu", pa i da oni "uvek pokušavaju da poboljšaju pravilnike kako bi promovisali slobodu izražavanja, ali i zaštitili korisnike".

Espen Egil Hansen, glavni urednik i direktor "Aftenpostena" optužio je Zakerberga da je nerazumno "zloupotrebljavao svoja ovlašćenja" na društvenoj mreži koja je postala jedan od glavnih dostavljača vesti na globalnom nivou. "Uznemiren sam, razočaran, u stvari čak i uplašen, onoga što si spreman da uradiš glavnoj potpori našeg demokratskog društva", napisao je Hansen.

Podsetimo, "Strahota rata" važi za jednu od najboljih dokumentarnih fotografija rata u Vijetnamu. Snimljena je 1972. godine, a na njoj je prikazana naga devetogodišnjakinja kako beži od napalm bombi. Ona je vrištala dok je njeno telo bilo pokriveno opekotinama. Fotograf Nik Ut osvojio je brojna priznanja posle objavljivanja fotografije, među kojima i Pulicerovu nagradu.

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet