Bugarska i Rumunija nisu bile spremne za EU
Član Suda Ištvan Sabolč Fazakaš (Istvan Szabolcs Fazakas), koji je nedavno predstavio rezultate kontrole trošenja pretpristupne pomoći u kandidatima za EU sa Zapadnog Balkana, govorio je i o svom iskustvu predsedavajućeg Odbora za budžetsku kontrolu Evropskog parlamenta 2006, kada su Brugarska i Rumunija bile pred ulaskom u EU.
Kako je kazao Fazakaš, u izveštaju Suda za Bugarsku i Rumuniju iz jula 2006. eksplicitno je navedeno da je tim zemljama potrebno više vremena da se pripreme za priključenje EU kako bi mogle na "korektan način" da apsorbuju evropski novac,
Član Suda Ištvan Sabolč Fazakaš koji je nedavno predstavio rezultate kontrole trošenja pretpristupne pomoći u kandidatima za EU sa Zapadnog Balkana, govorio je i o svom iskustvu predsedavajućeg Odbora za budžetsku kontrolu Evropskog parlamenta 2006, kada su Brugarska i Rumunija bile pred ulaskom u EU.
Kako je kazao Fazakaš, u izveštaju Suda za Bugarsku i Rumuniju iz jula 2006. eksplicitno je navedeno da je tim zemljama potrebno više vremena da se pripreme za priključenje EU kako bi mogle na "korektan način" da apsorbuju evropski novac, preneo je danas Euraktiv Srbija.
Fazakaš se kao predsedavajući Cocoba konsultovao s tadašnjim komesarom za proširenje Olijem Renom (Olli Rehn), koji mu je rekao: "Izvini, prekasno je, ruke su mi vezane, političku odluku da Bugarska i Rumunija uđu u EU 1. januara (2007.) donele su članice na preporuku Evropske komisije". "Hvala ti, možda si u pravu", navodno je rekao Fazakašu Ren, dodajući da je njegov jedini zadatak da obezbedi da do pristupanja dođe 1. januara 2007, kako je planirano.
Sličan "vremenski pritisak" javio se i kada je Hrvatska 2013. ulazila u EU, kazao je Fazakaš. Danas, međutim, takav pritisak ne postoji, dodao je član Revizorskog suda podsećajući na odluku predsednika Evropske komisije Žan-Kloda Junkera da novog proširenja EU ne bude do kraja njegovog mandata 2020.
Ubuduće izveštaji ECA o zemljama treba da budu objavljeni dve godine pre datuma za pristupanje koji utvrdi Komisija kako bi se izbegla ograničenja iz prošlosti, smatra Fazakaš. Kako je objasnio, objavljivanje revizije za Zapadni Balkan, koja je dopuna za izveštaje o zemljama, bilo je inicijativa Suda. Komisiju je za početak inicijativa iznenadila, međutim, Revizorski sud je obrazložio da je želeo da pruži potpuniju sliku kako je potrošena 5,1 milijarda evra pretpristupne pomoći Evropske komisije između 2007. i 2014. i koje lekcije treba naučiti za budućnost.
Kontrola trošenja pomoći EU zemljama Zapadnog Balkana koje se nadaju ulasku u EU ukazala je na "značajne nedostatke" na strani nacionalnih vlada, saopštila je ECA.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar