U Kini 80 odsto kliničkih ispitivanja lekova fabrikovano

Istraga koju je sprovela Vlada Kine pokazala je da je više od 80 odsto podataka korišćenih u kliničkim studijama kojima su ispitivani novi lekovi – lažno.

Izveštaj otkriva prevare na gotovo svim nivoima i pokazuje da su neke farmaceutske kompanije krile ili brisale izveštaje potencijalno opasnih nuspojava i manipulisali podacima o rezultatima kliničkih studija. U svetlu novih otkrića, otkazana je masovna proizvodnja 80 odsto novih lekova.

Istraga koju je sprovela kineska Državna agencija za hranu i lekove ispitala je podatke 1.622 klinička istraživanja novih farmaceutskih proizvoda koji su čekali na dozvolu za masovnu proizvodnju.

Otkriveno je da 80 odsto podataka nije uspelo da ispuni zahteve za pravilnu analizu. Ne samo da se pokazalo da su mnogi “novi” lekovi samo kombinacija postojećih, nego se ispostavilo da su mnogi rezultati kliničkih studija napisani pre samog izvođenja ispitivanja i da se podacima jednostavno manipulisalo tako da se poklapaju s onim što su kompanije želele da “otkriju”. Što je najgore, gotovo svi uključeni u ta istraživanja – od naučnika, do čelnika kompanije – snose neki nivo odgovornosti. Čak je i trećina “nezavisnih” istraživača bila saučesnik fabrikacije rezultata.

Drugim rečima, kineska farmaceutska industrija je u velikom problemu, a u pitanje su dovedeni čak i lekovi koji su ranije dobili dozvolu. Zasad je izveštaj Agencije objavljen samo na kineskom jeziku u tamošnjem ekonomskom biltenu, ali se očekuje da uskoro bude objavljen i na engleskom.

Lu Lijang, stručnjak za zdravstvo Kine, tvrdi da je ovaj problem javna tajna. “Domaće tržište za farmaceutske kuće sa Zapada u Kini je ili suviše suženo generičkim proizvodima koji se već dugo nalaze u ponudi ili se okreće oko zajedničke proizvodnje stranih i domaćih kompanija”, kaže Lijang.

“Moguće je i da kineske farmaceutske fabrike čuvaju formule određenih lekova čiji su patenti istekli. Ovde se ne radi na razvoju lekova na isti način kao na Zapadu. Mislim da rezultati ove studije nisu preuveličani”.

Iako tradicionalna kineska medicina nije obuhvaćena istragom, pojedini smatraju da je situacija u ovoj praksi još gora, jer ju je teže zakonski regulisati. “Nije reč samo o lekovima”, kaže Lijang. “U Kini je sve lažno, a ako postoji neki profit u farmaciji, onda će neko lažirati i lekove.”

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Zivan

    03.10.2016 19:10
    Masovna kradja svih autorskih prava i falsifikati svih proizvoda, od lekova do remek dela najvećh umetnika, su drugo lice kineskog uspeha...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet

Dodik se sastao sa Putinom

Predsednik Republike Srpske (RS) Milorad Dodik sastao se danas u Moskvi sa predsednikom Rusije Vladimirom Putinom.