Palestinci otvaraju Muzej Jasera Arafata

Muzej posvećen dugogodišnjem palestinskom vođi Jaseru Arafatu, uključujući i sobu u kojoj je proveo svoje poslednje godine, biće otvoren sutra u Ramali na Zapadnoj obali pred godišnjicu njegove smrti.
Otvoriće ga Arafav naslednik, sadašnji palestinski predsednik Mahmud Abas. Muzej, smešten pored Arafatove grobnice, koštao je sedam miliona dolara i prvi je takve vrste posvećen Arafatu, navodi fondacija koja nosi njegovo ime.
 
Dva dana nakon otvaranja, Palestinci će obeležiti 12 godina od Arafatove smrti. On je umro u vojnoj bolnici kraj Pariza 11. novembra 2004. godine. Uzrok njegove smrti nije otkriven.
 
U muzeju su na dva sprata izloženi predmeti bivšeg palestinskog lidera, uključujući naočare za sunce koje je nosio kada se obratio skupu Ujedinjenih nacija 1974. godine. U muzeju su takođe fotografije i video snimci ključnih momenata u palestinskoj istoriji, neki iz Arafatove privatne kolekcije.
 
Arafat je zajedno sa tadašnjim izraelskim premijerom Jicakom Rabinom i šefom diplomatije Šimonom Peresom osvojio Nobelovu nagradu za mir 1994. za mirovni sporazum potpisan godinu dana ranije u Beloj kući. Ta nagrada je takođe izložena. U muzeju je i soba u kojoj je boravio Arafat nakon što su izraelski tenkovi opkolili njegov štab tokom drugog palestinskog ustanka, intifade.
 
Arafat je veći deo poslednje tri godine svog života proveo u toj sobi u prizemlju štaba u Ramali. Izrael ga je decembra 2001. godine optužio da je organizovao ustanak. U toj zgradi je Arafat ostao sve do 29. oktobra 2004. godine, kada je Izrael dozvolio da otputuje u Francusku na lečenje. Umro je dve nedelje kasnije u 76. godini.
 
Arafat je postao lider palestinskog pokreta nakon stvaranja Izraela 1948. godine i vodio je oružanu borbu protiv te zemlje, ali je kasnije odbacio nasilje. On se rukovao s Rabinom povodom potpisivanja prvog mirovnog sporazuma između Izraela i Palestinske oslobodilačke organizacije (PLO) septembra 1993. godine. Taj sporazum, nazvan Oslo jer se tajno pregovaralo u norveškoj prestonici, nikada nije ostvaren.
 
Iako je od Arafatove smrti prošlo više od decenije, on je ostao dominantna ličnost u palestinskoj kulturi, politici i društvu.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet