Ruski ambasador u Turskoj Andrej Karlov preminuo je posle ranjavanja tokom otvaranja izložbe posvećene Rusiji u Ankari, potvrdilo je rusko ministarstvo.
Motiv napadača je nepoznat, ali je navedeno da je uzviknuo: "Ovo je za Alep!" Turski mediji javljaju i da je troje ljudi ranjeno u napadu na ambasadora.
Do napada je došlo na izložbi pod nazivom "Rusija očima Turaka", ambasadoru je pružena pomoć na mestu događaja, ali je on od zadobijenih prostrelnih rana preminuo.
Prema navodima medija, muškarac u odelu, sa kravatom i pištoljem je ubijen, a objavljena je i fotografija napadača, snimljena neposredno posle pucnjave. Objavljen je i snimak trenutka kada je upucan ambasador Rusije u Turskoj.
Napadač je Mevlut Mert Altntaš i bio je pripadnik policijske jedinice za suzbijanje demonstracija, rođen 1994. godine, školovao se u Izmiru. Mevlut Mert Altinas je bivši pripadnik turske policije koji je otpušten tokom istrage o neuspelom vojnom puču 15. jula, prenela je ruska agencija Tass.
Tass prenosi navode portala Haberturk da je 22-godišnji Altinas bio pripadnik organizacije propovednika Fetulaha Gulena, kojeg turske vlasti optužuju za pokušaj puča. Ubicu su ubili pripadnici obezbeđenja u prostoru gde je organizovana izložba i kod njega je nađena policijska legitimacija.
Ruski mediji su preneli da je o tragediji obavešten ruski predsednik Vladimir Putin i njegovo obraćanje povodom smrti ambasadora se očekuje u narednim satima. Rojters navodi da je napadač u galeriju ušao pokazavši policijsku propusnicu. Na mesto napada je ubrzo stigao turski ministar unutrašnjih poslova.
"Nepoznata osoba otvorila je vatru tokom javnog događaja u Ankari. Kao rezultat toga ruski ambasador u Turskoj dobio je prostrelnu ranu“, izjavila je portparolka ruskog Ministarstva Marija Zaharova. Skaj njuz je preneo nezvanične informacije da je u prostoru u kome je organizovana izložba došlo do talačke krize, kao i da su iza napadača u objektu zabarakadirani ambasador Rusije i druge zvanice. Te informacije su potvrdili i izvori iz ruskog Ministarstva spoljnih poslova i time demantovali prethodne navode da je ambasador prebačen u bolnicu. AP navodi da je Karlovu pružena pomoć na mestu napada, a potom je saopšteno i da je policija upala u galeriju i upustila se u razmenu vatre s napadačem."Raša tudej" navodi da je naoružani napadač uleteo u zgradu u kojoj je trebalo da bude održana izložba, kao i da je ambasador ranjen pre nego što je održao govor.
TASS prenosi da je se čulo nekoliko pucnjeva. Turski mediji su objavili i fotografiju upucanog ambasadora koji nepomično leži na podu galerije u kojoj je postavljena izložba. Hurijet prenosi da je napadač više puta pucao u vazduh pre napada na Karlova. Specijalne snage su okružile zgradu. Napad je izveden posle višednevnih protesta u Tuskoj zbog uloge Rusije u Siriji, ističe AFP.
Karlov je diplomata koji je prethodno radio u Severnoj Koreji. Odnosi Rusije i Turske su prošle godine bili su veoma zategnuti nakon što je Turska oborila ruski avion u novembru 2015. godine.
Putin: Ubistvo ambasadora je provokacija
Rusija je ubistvo svog ambasadora u Ankari ocenila kao teroristički napad, objavila je televizija Raša tudej.
Predsednik Rusije Vladimir Putin nazvao je ubistvo ruskog ambasadora u Ankari provokacijom sa željom da se uspori proces pregovora o miru u Siriji. On je istakao da se mora otkriti ko stoji iza ubistva ruskog ambasadora Andreja Karlova, koga je usmrtio 22-godišnji policajac Mevlut Mert Altntaš.
"Poznavao sam ambasadora lično, ne govorim ovo kao predsednik države. Poslednji put kada sam bio u Turskoj, on je bio u mojoj pratnji. Jasno je da je ovo ubistvo provokacija da bi se usporio mirovni proces u Siriji. Istražni komitet je pokrenuo istragu", rekao je Putin.
Prema njegovim rečima, istragu o ubistvu ambasadora će voditi i ruski i turski istražitelji. Karlov je ambasador Rusije u Turskoj od 2013. godine.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
U četvrtom kvartalu 2024. godine, 124.935 osoba bez državljanstva neke zemlje Evropske unije je dobilo naređenje da napusti Uniju, a u skladu sa tim nalogom u treće zemlje je deportovano 28.630 ljudi.
Na teritoriji Banjaluke proglašena je vanredna situacija zbog odrona i klizišta do čije je pojave došlo nakon obilnih padavina u proteklih nekoliko dana.
Liderka francuske ekstremne desnice Marin Le Pen proglašena je krivom i nepodobnom za obavljanje javne funkcije, a presuda odmah stupa na snagu, saopštio je danas sud u Parizu.
SAD se neće domoći Grenlanda koji će sam odlučivati o sopstvenoj budućnosti, uzvratio je Donaldu Trampu novi premijer te autonomne danske teritorije Jens-Frederik Nilsen.
Lider opozicione turske Republikanske narodne partije Ozgur Ozel izjavio je da ta stranka namerava da nastavi proteste zbog hapšenja gradonačelnika Istanbula Ekrema Imamoglua u drugim okruzima Turske.
Banjalučki Odsek za poslove civilne zaštite saopštio je su građani u velikom broju prijavljivali probleme u vezi sa klizištima i odronima, pa je formirano devet timova koji obilaze teren.
Iranski predsednik Masud Pezeškijan izjavio je da je Teheran odbio direktne pregovore sa SAD, kao odgovor na pismo predsednika Donalda Trampa u vezi sa iranskim nuklearnim programom.
Zemljotres magnitudee 7,1 pogodio je obalu ostrva Tonga u Tihom okeanu, gde je ukinuto upozorenje na cunami, izdato odmah posle potresa, saopštio je američki Zavod za geologiju.
Ruske vlasti saopštile su da su zauzele selo sedam kilometara od administrativne granice Dnjepropetrovske oblasti u centralnom delu Ukrajine, regiona u koji ruske snage nikada nisu ušle.
Izraelski premijer Benjamin Netanjahu treba da otputuje u Mađarsku 2. aprila, saopštio je njegov kabinet, uprkos nalogu za hapšenje Međunarodnog krivičnog suda (MKS).
Danska premijerka Mete Frederiksen boraviće u poseti Grenlandu od srede do petka u cilju jačanja jedinstva sa tom autonomnom pokrajinom na Arktiku koju Donald Tramp želi da pripoji.
Američki predsednik Donald Tramp potpisao je izvršnu uredbu koja je uperena na Smitsonijan institut, koji upravlja sa više od 20 muzeja i istraživačkih centara u Vašingtonu i Njujorku.
Ministar zdravlja Severne Makedonije Arben Taravari izjavio je da se zdravstveno stanje ponovo pogoršalo kod dva, od četiri pacijenta koji su kritično povređeni u požaru u diskoteci u Kočanima.
Druga gimnazija Sarajevo, koja je domaćin razmene učenika sa gimnazijom "Tvrđava" iz Novog Sada, najoštrije je osudila napad na novosadske srednjoškolce.
Predsedavajuća Predsedništva Bosne i Hercegovine Željka Cvijanović najoštrije je osudila napad na srednjoškolce iz Novog Sada u Sarajevu i pozvala nadležne instiucije da adekvatno kazne nasilnike.
Osnivač Kronos kvarteta, Dejvid Herington posvetio je jednu numeru studentima u Srbiji na koncertu tog sastava u Karnegi holu u Njujorku, koji je održan u petak, 28. marta.
Komentari 17
tamnica naroda
" .. A da ostaviš ovaj pravoslavni narod ovde na miru. .."
Odgovori mi zasto pripadnici ovog pravoslavnog naroda masovno beze na mrski zapad .
Antirusofil
pobeci odavde
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar