Za vraćanje smrtne kazne vešanjem, smrtonosnom injekcijom ili streljanjem, glasalo je 216 poslanika, dok je protiv bilo 54, uz jednog uzdržanog.
Kako bi stupio na snagu, zakon se mora spojiti sa verzijom zakona o kojoj se raspravlja u Senatu, a zatim ga mora potpisati predsednik Filipina Rodrigo Duterte, za koga usvajanje zakona znači još jedan korak na putu ka ispunjenju predizbornog obećanja da će se izboriti sa kriminalom, a posebno krijumčarenjem droge.
Od kako je došao na vlast u junu 2016, Duterte je proglasio drogu pretnjom za nacionalnu bezbednost i u pokušaju da se izbori sa ovim problemom u akcijama policije je ubijeno nekoliko hiljada osumnjičenih za proizvodnju i prodaju opojnih suspstanci, na koje će se i odnositi ovaj zakon.
Pristalice vraćanja smrtne kazne smatraju da će ona pomoći u borbi protiv droge, dok protivnici koji su svoje neslaganje iskazali na mitinzima, tvrde da smrtna kazna nije rešenje za kriminal, već grozna kazna koja od siromašnih pravi žrtve i onemogućava reformu zatvorenika. Smrtna kazna je već dugo problematično pitanje na Filipinima. Ukinuta je 1987, zatim vraćena 1993. godine za teške zločine poput ubistva, silovanja dece i kidnapovanja, da bi 2006. bila ponovo ukinuta.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 2
Neša
Miroljub Petrovic
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar