Otkad je 2013. godine preuzeo dužnost, kineski predsednik Si Đinping podsticao je donošenje zakona i sprovođenje kampanja u cilju podizanja nivoa nacionalne sigurnosti u Kini, kako u odnosu na domaće, tako i na strane pretnje.
Rastuća potreba za novim merama u borbi protiv strane špijunaže nesrećna je nuspojava reformi u zemlji i otvaranja prema svetu, navodi službeni list "Bejžing Dejli". "Strani obaveštajni organi i druge neprijateljske sile su takođe iskoristile priliku da sabotiraju našu zemlju kroz političku infiltraciju, subverziju, unošenje podela i krađu tajni", dodaje list.
Pekinška kancelarija za nacionalnu sigurnost ohrabruje građane da se pridruže kontraobaveštajnim naporima, nudeći nagrade od 10 hiljada do pola miliona juana, odnosno 1,5 do 73 hiljade dolara, za informacije o špijunima.
Zakonom o nacionalnoj sigurnosti iz 2014. godine kineska vlada je dobila nova ovlašćenja, iz kojih proizlaze mere iz oblasti sajber sigurnosti, borbe protiv terorizma, kao i delovanja stranih nevladinih organizacija. Vlade zapadnih zemalja kritikovale su te mere, ocenjujući da preširoko definišu kineske nacionalne interese i kako postoji opasnost da budu upotrebljene za obračun s neistomišljenicima i disidentima.
Službeni Peking je odgovorio kako je zakon primeren, s obzirom da daje realnu sliku izazova s kojima se suočavaju u području nacionalne sigurnosti.
U aprilu prošle godine, Kina je pokrenula seriju upozorenja protiv špijunaže, objavljujući u državnim medijima pojedinosti o špijunskim slučajevima. Na primer, ribari u pokrajini Điangsu u januaru su dobili nagradu zbog pronalaska sumnjivog uređaja za koji se pokazalo da prikuplja informacije za strane zemlje, piše kineski list.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 3
Krojac iz filma
Koko
markoni
samo više kao
uvati špijuna i pobedi
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar