Referendum, koji se organizuje devet meseci posle neuspelog vojnog udara, mnogi smatraju konačnim testom popularnosti predsednika Turske Redžepa Tajipa Erdogana.
Zagovornici ustavnih promena smatraju da će reforma stvoriti jaku i stabilnu Tursku.
Protivnici, međutim, ocenjuju da referendum daje Erdoganu autoritarnu moć, optužujući turskog predsednika da na taj način želi da uguši svaki kritički glas, posebno posle neuspelog puča 15. jula 2016. godine. Ako ustavne promene budu odobrene na referendumu, mesto premijera biće ukinuto u korist predsednika države, koji bi imao šira ovlašćenja.
Predložene izmene Ustava predviđaju izvršna ovlašćenja predsednika, ali i da šefu države bude dozvoljeno da zadrži veze s političkom partijom.
Izmenom Ustava predsednik Turske bi imao ovlašćenja da ministre razreši dužnosti, proglasi vanredno stanje, izdaje uredbe, imenuje ljude na ključnim pozicijama, uz neograničen broj potpredsednika.
Predsednik može biti izabran za dva uzastopna petogodišnja mandata, međutim pojedini analitičati navode da bi prevremeni izbori održani tokom drugog mandata "resetovali merenje vremena" i omogućili predsedniku da se kandiduje na još jedan mandat, što bi značilo da Erdogan može da vlada do 2029.
Reforma takodje predviđa da broj poslanka bude povećan sa 550 na 600, da minimalna starost poslanika bude smanjena sa 25 na 18 godina i održavanje istovremenih parlamentarnih i predsedničkih izbora svakih pet godina, pa bi naredni izbori bili održani u novembru 2019.
Glasanje u 32 istočne provincije trajaće od sedam do 16, a u ostalim delovima Turske od osam do 17 časova.
Turski parlament je prethodno u januaru odobrio ustavne reforme. Za reformu je bilo 339 poslanika, dok su 142 bila protiv. Reforma je prošla s devet glasova više nego što je bilo neophodno da bi se nakon toga glasalo na referendumu. Oko tri miliona turskih iseljenika glasalo je od od 27. marta do 9. aprila u 57 država.
Glasački listić je jednostavno podeljen na delove za "da" i "ne", bez napisanog pitanja i veruje se da ljudi znaju o kom pitanju odlučuju.
Turska nema zvanične izlazne ankete i medijima je zabranjeno da objavljuju rezultate dok tu zabranu ne ukine Visoki izborni odbor.
Erdogan i premijer Turske Binali Jildirim predvodili su kampanju za ustavne promene koja je dominirala Turskom, dok su se predstavnici opozicione kampanje protiv reforme suočili s pretnjama, nasiljem, pritvorima, nedostatkom medijskog prostora i zanemarivanjem provladinih medija.
Turska se od 2015. godine suočila s talasom terorističkih napada ekstremističkih grupa među kojima je Islamska država, ali i sukobima s kurdskim pobunjenicima na jugoistoku zemlje.
Više od 250.000 policajaca i skoro 130.000 pripadnika paravojnih formacija biće na dužnosti u nedelju, a 6.000 vojnika biće u pripravnosti.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar