Turska je već bila pod merama praćenja Saveta Evrope od 1966. do 2004. godine. Rezolucijom usvojenom sa 113 glasova za, 45 protiv i 12 uzdržanih, Parlamentarna skupština saveta Evrope, koja okuplja 47 zemalja članica SE, odlučila je da se ponovo otvori ta procedura dok se na zadovoljavajući način ne odgovori na njenu zabrinutost.
Parlamentarna skupština navela je da očekuje od turskih vlasti da ukinu vanredno stanje što je pre moguće, da oslobode sve poslanike i novinare koji u pritvoru čekaju na suđenje, da paze da suđenja poštuju garancije redovne procedure i da hitno preduzmu mere za ponovno uspostavljanja slobode govora i slobode medija.
Procedura praćenja podrazumeva redovne posete zemlji članici dvoje izvestilaca zaduženih da razgovaraju sa vlastima i plenarne rasprave o eventualnom napretku koji zemlja ostvaruje. Trenutno su te mere primenjene na zemlje kao što su Rusija i Azerbejdžan.
"Ta procedura nikad ranije nije bila ponovo otvorena za neku od 47 zemalja članica Saveta Evrope", rekao je portparol tog tela. Turska je od 2004. u grupi zemalja post-praćenje, gde se nalaze zemlje kao pto su Bugarska i Crna Gora koje su ostvarile napredak ali u kojima ima i dalje razloga za brigu oko stanja pravne države i poštovanja osnovnih prava.
Tursko Ministarstvo spoljnih poslova oštro je reagovalo na ovo vraćanje unazad.
"Oštro osuđujemo tu nepravednu odluku PSSE-a donetu iz političkih razloga, suprotno ustanovljenim procedurama", navodi se u saopštenju.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar