Na konkurs, koji je otkupne prirode pa samim tim nagrađeni radovi ne podležu nikakvim daljim obavezama naručioca, odnosno DIGS, pristiglo je osam rešenja, a za najbolji je proglašen onaj mladog arhitektonskog somborsko-trsteničkog dvojca Petar Pejić i Stefan Jakovljević, kojem uz priznanje pripada i 100.000 dinara.
Drugu nagradu uz otkup od 80.000 dinara zavredio je projekat autorskog tima u sastavu Marija Bijelić, Nenad Blagojević, Zoran Dmitrović, Katarina Potparević i Marija Radojlović, dok je treća nagrada (uz otkup od 60.000 dinara) pripala idejnom rešenju koje potpisuju Dejana Aranciki, Kristina Savić i Stefan Vujić.
- Izabrana su i otkupljena ova tri rada nakon čega je pred nama izrada glavnog projekta i u dobroj veri smo da će se nešto što je otkupom šest parcela i rušenjem objekata započeto pre pedeset godina na toj lokaciji, a što je iz nekih razloga zastalo, konačno realizovati - kazao je Momčilo Backović, direktor DIGS na izložbi nagrađenih i pohvaljenih radova koja je otvorena u somborskom Gradskom muzeju.
- Sada su se stekli uslovi da izradimo projekat, a ova rešenja koja imate priliku da vidite daju nam više ideja u određivanju projektnog zadatka, zbog čega smo i organizovali otkupni konkurs koji nas oslobađa bilo kakvih daljih obaveza prema autorima.
Sedamdesetih godina prošlog veka Sombor se suočio s nekoliko infrastrukturnih problema u užem gradskom jezgru, priseća se tadašnji predsednik Skupštine opštine Veljko Simin.
- Jedan od tih problema je bila i autobuska stanica kod hotela "Sloboda", koja je bila potpuno nefunkcionalna i u strašnom neredu, a pride su svi autobusi dolazili u sam centar grada i tu se obavljao promet putnika i roba. Druga crna tačka je bila sama pijaca koja nikada nije imala potpunu organizaciju pijačnog prostora, pa su se onda pijace delile na živinsku, zanatsku, zelenu i druge. Mi smo u to vreme odlučili da izgradimo zatvoreni pijačni prostor sa podzemnim garažama i da ta pijaca, pored osnovne funkcije bude namenjena i starim zanatima. Nakon otkupa parcela, počelo je sa rušenjem objekata i onda je sve iz potpuno nejasnih razloga zastalo i ta ideja je sada ponovo pokrenuta - kaže Simin.
Simin je iskazao oduševljenje prvonagrađenim, ali i ostalim pristiglim idejnim rešenjima, uz opasku da je sada potrebno realizovati projekat koji će pored ekonomske, energetske i ekološke održivosti u sebi sadržati i somborsku trgovačko - zanatsku tradiciju.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar