Sa podatkom da se u području Palićkoj jezera nalaze ostaci potoka, autor se susreo osamdesetih godina, kada je kao hidroinženjer u Subotici započeo svoju radnu karijeru. Od tada do danas, istraživao je brojna dokumenta iz arhiva Subotice i Budimpešte koja se bave ovom temom, što je i predstavio u doktorskoj disertaciji na temu "Pregled promena u slivu Palićkoj jezera od XVII do danas i istraživanje tih promena", koju je i odbranio na Građevinskom fakultetu 2008. godine.
Na osnovu tog rada, nastala je monografija na 600 strana i čak 2.475 strana priloga, u kojoj autor iznosi korisne zaključke o mogućem uticaju stanja sliva na uspešnost određenih projekata, piše
Subotica.com.
- Na osnovu građe do koje sam došao uspeo sam da podvučem granicu odakle je površinskim ili podzemnim slivanjem voda mogla da teče u jezero. Cilj knjige je da pruži podatake na osnovu kojih se možemo bolje upoznati Palićko jezero, kako bi u slučaju novih zahvata mogli da predvidvidimo moguće posledice. Ta saznanja su izuzetno važna kada donosimo odluke o pokretanju nekih projekata - kaže Hovanj.
Građa koju Istorijski arhiv čuva nije samo sećanje na prošlost, kaže Hovanj, već se u tim dokumentima nalaze važna saznanja koja danas možemo upotrebiti.
- Odlučili smo se da knjiga "Sliv jezera Palić" bude jedna od naših ovogodišnjih izdanja, jer je Hovanj za svoj rad koristio najviše našu građu i izvore, što se vidi i iz njegove doktorske disertacije. Iako je u osnovi teme ovog dela prirodna nauka, monografija sadrži jedan širi, društveni kontekst. Ne radi se samo o vodi, nego o odnosu vode i ljudi, odnosno Subotičana i svih voda koje se slivaju u Palićko jezero - kaže direktor Istorijskog arhiva Subotica Stevan Mačković.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 1
Zivan
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar