Dominira fizičko nasilje, skoro 50 odsto, ali je alarmantan podatak o porastu broja prijava za psihičko nasilje. U 2014. godini bilo ih je 843, a prošle godine 1.642.
Stručna savetnica u pokrajinskom Zavodu za socijalnu zaštitu Marina Vukotić kaže da povećan broj evidentiranih slučajeva ne govori samo o porastu nasilja, već i o podizanju nivoa svesti o neprihvatljivosti nasilja i spremnosti nadležnih institucija da na tu pojavu reaguju.
"Osetljivost u lokalnoj zajednici na nasilje sad je veća nego pre. Tome doprinosi i činjenica da su zaposleni u službama socijalne zaštite prošli kroz brojne obuke. Socijalni radnici se edukuju kako prepoznati nasinika", objašnjava Vukotić.
Pitanje pravovremenog "detektovanja" potencijalnog ili stvarnog nasilnika u porodici aktuelizovano je povodom tragičnog događaja u Žitištu, gde je Slaviša Zlatić usmrtio pet osoba, a više od 20 ranio.
"Da se takvi ekstremni akti sa sigurnošću mogu prediveti, onda se oni verovatno nikad i nigde ne bi ni dogodili", smatra Vukotić i dodaje da se centri za socijalni rad često neopravdano i tendenciozno u medijima predstavljaju kao jedini krivac kada se nasilje u porodici desi, ali da je to ipak problem cele zajednice, kao i pravosuđa i policije.
Policijske uprave su, prema izveštaju pokrajinskog ombudsmana za 2015. godinu, imale 8.133 zahteva za intervencije radi zaštite od nasilja u porodici, što se povećalo u odnosu na 2014. godinu, kada ih je bilo 7.098. Nasilje je ponovljeno u 279 slučajeva, a policija je intervenisala po svakoj prijavi, dok je mera upozorenja iskorišćena u 77 odsto slučajeva.
Među žrtvama je 2.997 žena i 884 muškarca, koji su u 88 odsto slučajeva bili nasilnici. Policija je podnela 1.188 prekršajnih prijava i 1.512 krivičnih prijava, a prema podacima tužilaštva izrečeno je 440 presuda u vezi sa nasiljem u porodici, od čega je 94 odsto osuđujućih presuda, od kojih su većina bile uslovne kazne.
Kad je reč o krivičnim postupcima, podignuto je 528 optužnica, u 91 odsto slučajeva donete su presude, a ponovo se najčešće radilo o uslovnim kaznama. U parničnom postupku evidentirano je 355 podnetih tužbi, od kojih su 62 povučene. Izrečene su 274 mere zaštite, od kojih trećinu čini zabrana daljeg uznemiravanja člana porodice, 28 odsto su mere zabrane približavanja na određenu udaljenost, a 26 odsto mere zabrane pristupa u prostor stanovanja ili rada člana porodice.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 2
realno
pitanja
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar