Pokrajini rebalansom budžet veći za 1,7 milijardi, VANUK ostaje bez dinara

Pokrajinska vlada objavila je nacrt rebalansa budžeta Vojvodine.

Kako se navodi u obrazloženju budžeta, njegovo sastavljanje bilo je otežano jer se sredstva već sada raspoređuju (finansiranje nabavke potrebnih aparata, dodela sredstava na konkursima i pozivima), ali se razlozi za donošenje rebalansa mogu podeliti u dve grupe.

Prvi razlog je omogućavanje da se sve obaveze Pokrajine neometano obave - isplata naknade za treće dete, plaćanje radova na Žeželjevom mostu, sudski i ostali troškovi u tužbama protiv Uprave za kapitalna ulaganja APV, regresiranje prevoza učenika srednjih škola, troškovi visokoobrazovnih ustanova... Drugi razlog je finansiranje prioritetnih potreba, poput opremanja zdravstvenih ustanova, obnavljanje robnih rezervi, uklanjanje objekta RTV i izgradnja nove zgrade televizije, pomoć preduzetnicima, sufinansiranje projekata iz EU...

Ukupan budžet Pokrajine za 2016. godinu veći je u odnosu na budžet usvojen u decembru 2015. godine za 1,72 milijardi dinara i iznosi 59,5 milijardi dinara. Tekući prihodi Pokrajine povećani su za 521,78 miliona dinara i to na osnovu veće naplate poreza. Donacije, pomoći i transferi smanjeni su za 23,99 miliona dinara, jer će biti smanjena pomoć EU, države i drugih nivoa vlasti. Međutim, dobar deo sredstava nije ukinut, već se samo drugačije vodi (kao preneta, neutrošena sredstva iz prethodne godine). Iznos koji će država odvajati za Pokrajinu smanjuje se zbog izvedene racionalizacije zaposlenih u APV.

Primanja od prodaje nefinansijske imovine povećana su za 10,84 miliona, pošto Pokrajina očekuje dobru prodaju pokretne imovine i zalihu proizvodnje od strane korisnika javnih sredstava. Primanja od zaduživanja i prodaje finansijske imovine povećavaju se za 421 milion dinara, a obuhvataju prihode od privatizacije i naplate dugova.

Rashodi pokrajine su, shodno budžetu, veći za 1,72 milijarde dinara.

Interesantno je da je Pokrajina potpuno oduzela sva sredstva planirana podršci Vojvođanskoj akademiji nauke, umetnosti i kulture VANUK u iznosu od dva miliona dinara, kao i 4,5 miliona namenjenih projektu korišćenja hidrotermalnih resursa.

Inače, izveštaj o trošenju novca iz budžeta APV za prvih šest meseci samo je jedna od tački dnevnog reda sutrašnjeg zasedanja Skupštine APV. Poslanici će raspravljati i o tradicionalnim simbolima Vojvodine, a najavu sednice pročitajte OVDE

  • Lala

    16.09.2016 21:10
    Crnjak..
    Vanuk bez para, a ANUS trpaju nemilice ...ANUS- (akademija nauke i umetnosti srbije)
  • Homer

    16.09.2016 12:51
    Ipak
    Treba jednom za svagda ukinuti taj tzv. VANUK, PAUK ili kako se već zove to prvatno udruženje dokonih građana bez obrazovanja i inteligencije.
  • V

    15.09.2016 18:31
    v
    ukinuti SANU, jer je kriv za raspad zemlje, ratove, siromašenje, diktaturu, zaostajanje i sve loše što nas je zadesilo od njihovog čuvenog memoranduma. Takođe oduzeti titule članovima koji se nisu ogradili. Vojvodina će se od ovoga oporaviti jednog dana kad se Vojvođani osveste

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Vojvodina

Nove takse u Inđiji zabrinule ugostitelje

Povećanje naknade za korišćenje javnih površina koje se predviđa u proseku od 15%, izaziva nezadovoljstvo, posebno među malim ugostiteljima u centru grada jer se na njih odnosi povećanje od 33%.