Zrenjanin: Protest zbog oduzimanja dečaka hraniteljskoj porodici

U Zrenjaninu će se danas održati protest zbog oduzimanja petogodišnjeg mališana iz hraniteljske porodice.

Sve se desilo na prepad, za tri dana, kaže hraniteljka.

"Kada je došao kod mene, bio je kao veknica hleba, majušna beba od tri meseca. Rekli su mi da je biološkim roditeljima oduzeto roditeljsko pravo. Za ovih pet godina dosta smo se vezali jedno za drugo. Volela bih da bude srećan, ali bojim se za njega, jer cela ova procedura usvajanja u Švedskoj ide prebrzo. Odvojili su ga od mene za samo tri dana. Gotovo da ne spavam, živim samo na vodi", kaže za "Večernje novosti" Zrenjaninka Ljiljana Radulović, koja ne može da se pomiri sa brzinom i načinom na koji joj je oduzet dečak o kome je brinula od pelena.

Zbog ovoga su ogorčeni i roditelji dece iz vrtića u koji je mališan išao, njihove komšije i drugi Zrenjaninci, koji su za danas najavili miran protest.

"Ne znam zašto je njegovim biološkim roditeljima oduzeto roditeljsko pravo, kad je došao kod nas, nije imao vidljive povrede. Ima trogodišnjeg brata, koji i dalje živi sa majkom i ocem. On je u septembru napunio pet. Pre dve godine mi je umro suprug i od tada smo ostali upućeni jedno na drugo", dodaje Ljiljana.

Ona nikada detetu nije rekla da ga je rodila, već da ga je donela, ne znajući kako da objasni detalje, a dečak ju je od početka zvao mama, jer za drugu nije znao.

"U aprilu su mi u centru natuknuli da bi možda moglo da bude stranog usvojenja, ali da je sve stopirano zbog izbora. Od tada niko ništa nije pominjao, da bi me prošlog petka pozvali da dođem u utorak, jer će možda stići ljudi iz Agencije za usvajanje. Onda su me u utorak kolima centra poveli u Beograd, u Ministarstvo za rad i socijalnu politiku, gde sam videla i usvojitelje iz Švedske sa prevodiocem", priča Ljiljana.

Istog dana potencijalni usvojitelji došli su u Zrenjanin da upoznaju dečaka, ali je susret bio kratak, jer je mališan išao kod drugara na rođendan. Viđali su se i u naredna dva dana, ali napolju, da bi trećeg dečak rekao da neće sa njima.

"U petak je rekao da je umoran. Molila sam ga da se obuče. Plašila sam se da neko ne pomisli da ga ja nagovaram na otpor. Kada je došla socijalna radnica, pred njom je rekao da neće od mame, ali se predomislio kada je uzvratila da idu u igraonicu i da će ga vratiti “dok mama skuva ručak”. Pitala sam kad se vraćaju. Uzvratila je: “Nemojte o tome pred detetom, javiće vam se iz centra”, navodi Ljiljana.

Od tog petka, kako tvrdi, dete se nije vratilo. Tražila je potpisan papir da dečak nije s njom. Rečeno joj je da nema potrebe. Kaže, celog vikenda joj se niko nije javljao i jako je brinula, a onda joj je komšinica rekla da je videla dečaka u igraonici, u tržnom centru.

"Pošla sam tamo samo da vidim da li je sve u redu, bez namere da pravim scene. Bila sam zabrinuta. Da su me pustili da ga vidim, samo bih ga poljubila i rekla da ide da se igra. Ali prevodilac je odmah zvala socijalnu radnicu i ispao je incident", kaže Ljiljana.

Ivana Mandić, koja je prisustvovala sceni, kaže:  "Dečak se otimao i uzbuđeno ponavljao: "Mama je došla po mene, moram da idem", dok je prevodilac skočio na gospođu Ljilju i počeo da je vređa. Budući tata je stavio mališana na krilo i nešto mu govorio na švedskom, ali se dete otimalo i plakalo. "

Ljiljana tvrdi da su muž i ona želeli da usvoje dečaka, ali da im je rečeno da hranitelji nisu adekvatni usvojitelji. Ispostavilo se da je smetnja to što je sa svojih 60 godina od deteta starija više od 45 godina, što je zakonska prepreka. Ljiljana je uplašena šta će sa detetom biti i obratila se i tužilaštvu i Ministarstvu, tražeći da joj se omogući kontakt sa dečakom.

Nadležni tvrde da je Ljiljanina reakcija neadekvatna, iako do sada, kako kažu, nije bilo problema. Porodičnim zakonom je, dodaju, propisano da je u postupku zasnivanja usvojenja javnost isključena, a da su podaci iz evidencije tajna i nju moraju da čuvaju svi, odnosno potencijalni usvojitelji, staratelj, centar za socijalni rad, ministarstvo i, u ovom slučaju, hranitelj. Hranitelj je, kažu, prekršio taj član zakona. Svi moraju da rade u interesu deteta.

Ljiljana je, kako"Novosti" nezvanično saznaju , bila upoznata sa procesom usvojenja od početka usvojenja, jer i sama učestvuje u svemu tome. 

  • Stojko

    28.09.2016 22:57
    Tender.
    U celoj priči nije jasno na koji način se došlo do Šveđana? Da li je u pitanju "tender" i nije li to oblik trgovine ljudima jer će gradjanin sa državljanstvom Srbije biti predat strancima? Ako smo došli dotle da nam Centri za socijalni rad krčme decu daleko ćemo dogurati! Možda je najbolja varijanta da se svi zajedno prodamo (ili predamo) - Šveđanima. Uostalom argument da će dečak tamo živeti bolje se može uopštiti. I kako da niko od novinara ne priupita otkud stranci u celoj priči?
  • Inspektor Višekruna

    28.09.2016 16:26
    Hraniteljstvo
    Hraniteljstvo nije isto što i usvojenje, hranitelj i treba da ohrabri dete za usvojenje, ali je praktično često protiv jer ostaje bez plate. Ova žena je sigurno dobronamerna čim je htela da usvoji dete, ali shvata li da će imati 70 godina kada dečak bude prvi srednje?
  • Blagzro

    28.09.2016 12:25
    Realnost
    Zakonski, nije sve odrađeno po propisima, ali može se progledati kroz prste.

    Moralno, ovo je MONSTRUOZAN propust CSR i onoga ko je odgovoran za ovo.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Vojvodina

Nove takse u Inđiji zabrinule ugostitelje

Povećanje naknade za korišćenje javnih površina koje se predviđa u proseku od 15%, izaziva nezadovoljstvo, posebno među malim ugostiteljima u centru grada jer se na njih odnosi povećanje od 33%.