Ona je osamdesetih i devedesetih godina prošlog veka većinu tih objekata stavila od zaštitu.
"Ogromna je šteta, a propali su jer Srbija, za razliku od zemalja u okruženju, nema za njih rešenje. U kategoriji od izuzetnog značaja su eparhijski dvorovi u Vršcu, Novom Sadu i Karlovcima, kao i u Čelarevu. Veliki broj je ostao u kategoriji velikog značaja i nisu izuzetni pošto su bili u veoma lošem stanju. Ali bez obzira na spomenička svojstva, problem je što su ostali u društvenom i državnom vlasništvu i osim za dvorac u Kulpinu nemam informaciju da je neki vraćen u restituciji", navodi Kulić, autorka knjige "Dvorci i letnjikovci Vojvodine".
Čak i među onima koji su privatizovani ima primera da u njih nije ulagano, kao što je dvorac u Sokolcu, a dr Kulić kaže da su svi dvorci u Vojvodini slični po arhitekturi i vremenu nastanka. Rešenje za njih vidi u strategiji obnove i pronalaženju namene.
"Veliki broj dvoraca sam stavila pod zaštitu jer sam tada videla perspektivu, ali ih je toliko u međuvremenu propalo da bi zaštita mogla i da im se skine. To je katastrofa, jer se novac mogao naći, međutim, nije bilo brige, a mi se svega setimo kasno", kaže sagovornica "Blica".
U ruiniranim spahijskim dvorovima vidi se turistički, kulturni i ekonomski potencijal.
"Mora da postoji vlasnik, titular. Recimo "Fantast" je relativno dobar jer je u turističkoj ponudi. Insistiram na privatizaciji i vlasnicima koji će imati interes da ulože u njih. Toliko je novih bogataša, pa neka ih kupe, neka se prave da su Dunđerski", dodaje Kulić.
Svi vojvođanski dvorci imaju zanimljive istorijske priče i legende, a u smislu arhitekture za Kulićevu je najznačajniji Karačonji u Novom Miloševu. Plan je da objekat bude preuređen u spa centar, a u MZ "Novo Miloševo" kažu da radovi još nisu počeli, ali se nije odustalo od ideje, već se čeka odluka Vlade.
Pre šest godina je dat predlog za izradu nacionalnog projekta obnove i revitalizacije najvrednijih dvoraca i letnjikovaca Radomira Jovelića Višerova, predsednika Kulturnog foruma iz Sremske Mitrovice u okviru koga je 2008. godine formiran Centar za dvorce. U top dopisu Ministarstvu ekonomije i regionalnog razvoja detaljno je opisan značaj ovih objekata i njihovog očuvanja. Međutim, po tom pitanju ništa nije učinjeno.
Podsetimo, 021 je ranije pisao o početku obnove dvorca u Beočinu, o čemu više možete pročitati
OVDE.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 23
A svi sredjivani
Banja
Dom za stare
Dom za secu
Dom za oporavak i rehabilitaciju
Domacini kolonijama i radionicama
Uticista za raspit
Drlovi kampova
Ko sto neko rece dok su vojvodjanski niko ih pogledati nece
Ceka se prilika za otimanje sravnjivanje sa zemljom i eto placa za zgradu velelepnu al onako baselliot keep
Cica_NS
Nece da moze, vec se prave da su Ceca, Ulemek i Kostic.
Ipak, ova recenica mi je ulepsala vece :) 10-ka za trud!
Ja
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar