"A računi za struju, vodu, telefon, kao i rate za kredit dolaze bez kašnjenja! Zar putevi koje gradite služe da pobegnemo iz zemlje", kaže Danijela Mihajlović, trudnica i majka dvogodišnjeg deteta.
Danijela je na portalu Bebac ukazala da iako u Zakonu o radu piše da je rok za isplatu zarade 30 dana nakon što poslodavac dostavi dokumentaciju, u praksi se dešava da trudnice na novac čekaju u proseku od 40 do 60 dana.
"Čitajući isti zakon nigde nisam videla koje su obaveze poslodavca? Poslodavac može da dokumentaciju preda kad hoće i manipuliše radnicima, jer ga je zakon preskočio! I kome onda da se žalimo kad nam plata kasni preko 30 dana", pitala je Danijela i dodala da se kao državni službenik u poreskoj administraciji našla u apsurdnoj situaciji da ne može da plati račune zato što joj plata kasni. "S platom koja iznosi 44.083 dinara, a koju mi RFZO Novi Sad dva meseca ne isplaćuje, ne mogu da platim ni račune ni kredit. Zato mi banka naplaćuje kamatu. Pa kako da preživim i da budem uredan platiša koji izmiruje svoje obaveze prema državi", pita Danijela i dodaje da su joj potrebne pare i za pelene i vitamine za dvogodišnje dete.
"Ovo nije moja sramota, ovo je sramota države i sistema", dodaje Danijela, koja kaže da ovaj zakon diskriminiše žene jer ih čini zavisnim od muškarca i njegovih primanja.
U Republičkom fondu za zdravstveno osiguranje kratko su poručili da će trudnice u Vojvodini uskoro primiti zarade.
"U petak je novac prebačen poslodavcima i trudnice bi u najhitnijem roku trebalo da ga prime", rekli su u RFZO.
U Ministarstvu rada kažu da isplate naknade najčešće kasne zbog toga što poslodavac kasni sa isplatama zarada i ostalim zaposlenima i zbog toga što su im računi u blokadi.
"Savet je obraćanje Inspekciji rada, koja preduzima sve mere iz domena svoje nadležnosti a u cilju ostvarivanja prava koja pripadaju trudnicama i zaposlenima koji koriste porodiljsko odsustvo i odsustvo radi nege deteta", navode iz Ministarstva.
"Vrlo je pohvalno što se grade putevi u Srbiji. Samo ne znam ko će ići tim putevima, da li starci i magarci ili deca i omladina, s obzirom na to da nam je natalitet u Srbiji doveden u pitanje", zaključuje Danijela, koja podseća da, sa druge strane, poslanici koji se u Narodnoj skupštini vređaju i dalje primaju debele i redovne plate.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 1
cvrle
Tužno
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar