Istraživači su razgovarali sa 1.565 građana iz svih delova Srbije i u okviru studije "Kulturne potrebe i navike građana Srbije" naveli koliko se čita, posećuje pozorište, gledaju filmovi i generalno, izdvaja za kulturu. Istraživanje pokazuje da Srbi nisu naročito zainteresovani za kulturu, a oni koji jesu nemaju bogat sadržaj da biraju šta će posetiti. Međutim, stanovnici gradova su malo bolje pokriveni kulturnim sadržajima, a građani Vojvodine se najviše i sami bave umetnošću kada se posmatra cela Srbija. Najviše se bave pevanjem i igrom uz muziku - i to najviše kolom, a potom i ozbiljnijim plesom, ručnim radom i slikanjem.
Svaki četvrti građanin Vojvodine smatra da se u njegovom mestu retko održavaju bioskopske projekcije, a većina tvrdi da nema vremena da ide u bioskop ili da u njegovom mestu bioskop ne postoji. S druge strane, istraživači su naveli da je razvoj tehnologije doveo do pada posete bioskopa u Srbiji, a blagi porast posete doveli su 3D bioskopi. U suštini, ovo znači da građani radije skidaju filmove na internetu ilegalno, pa ih gledaju kod kuće, a iz interesovanja i iskustva posete bioskop da pogledaju film u 3D.
Najveću pozorišnu publiku ima Vojvodina, a u pozorište najčešće idu visokoobrazovani iz gradova. I među ljubiteljima baleta i opera najviše je Vojvođana u celoj Srbiji.
Takođe, biblioteke i knjižare najčešće posećuju stanovnici Vojvodine.
Za sve navedena kulturna zadovoljstva i potrebe, Vojvođani mesečno izdvajaju najviše 5.000 dinara i to manji procenat Vojvođana.
Podsetimo, 021 nedavno je pisao da prosečna porodica u Vojvodini mesečno nema novca ni za jednu knjigu, te da pojedina domaćinstva ne poseduju ni osnovnu belu tehniku. Da je kultura, zbog niskih prihoda, na dnu liste potreba Vojvođana ustanovio je Republički zavod za statistiku i zaključio da, u suštini, Vojvođani svakog meseca troše više nego što zarađuju. Na obrazovanje i hobije (učenje stranih jezika, ples, bavljenje umetnošću...) najmanje novca izdvajamo jer većina ode na komunalije, te ne čudi da četvrtini stanovništva ozbiljno preti siromaštvo.
Celu studiju Zavoda za proučavanje kulturnog razvitka pogledajte
OVDE.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 4
@@www
@www
Citateljka
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar