Radovi će početi u narednim danima i trajaće od sedam do 12 meseci.
"Ovim sistemom će biti pokriveno više od 20 hiljada hektara zemlje", rekla je vršilac dužnosti direktora Republičke direkcije za vode Nataša Milić i dodala da će prva faza navodnjavanja u centralnoj Srbiji uključiti tri projekta u Mačvi, Čačku i u Pančevačkom ritu.
Kako je objasnila, prva faza podrazumeva dovođenje vode do kompleksa koji se navodnjava, a naredne dve faze će omogućiti i da krajnji korisnik dođe do vode.
Država planira da u narednom periodu prilagodjavanjem zakona omogući da navodnjavanje bude dostupno i malim proizvođačima, a ne samo velikim kompanijama koje sebi to mogu da priušte, rekla je Milićeva.
Agenciji Beta u Ministarstvu poljoprivrede rečeno je da će u Vojvodini radovi napre početi na dvonamenskim sistemima Jankov Most (Zrenjanin), Itebej i Međa (Žitičte) i Rečej (Kula).
Resorni ministar Branislav Nedimović ranije je kazao da su u pripremi još tri projekta izradnje sistema za navodnjavanje na prostoru centralne Srbije. Precizirao je da bi radovi na sistemu između Save i Drine trebalo da počnu do kraja godine, dok bi u 2018. počela druga faza projekta, koja će obuhvatiti prostor oko Čačka, dok će treći sistem biti oko Smederava i Aleksinca.
Kako je objasnio, radi se o kanalima koji su ranije služili isključivo za odvodnjavanje, a sada se stavljaju velike pumpe koje će prepumpavati vodu ili iz kanala Dunav-Tisa-Dunav ili iz okolnih reka kada je suša i nema vode, pa će poljoprivredni proizvođači moći da iz tih kanala navodnjavanju njive.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 5
Srbin
Bilo bi lepo da se sve to ostvari sto obecavaju ali cisto sumnjam u to.
Bila susa ove godine pa odma hoce da navodnjavaju a ako iduce godine bude bilo dosta kise zaboravice na ovo sto sada pricaju.
Dok ne vidim te silne kanale nista ne verujem!!
A gde su im poljoprivrednici i selo?
Ima nekoliko velikih koji imaju po vise hiljada hektara ovo ostalo jad i beda. Mali usitnjeni posedi stara mehanizacija, baba i deda sami rade a deca pobegla u grad trbuhom za kruhom.
Toza iz bunara:
Treba kopati reni bunare i koristiti izraelski model navodnjavanja.
Nervirach
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar