Kako pišu Novosti, radnici ističu da menadžment fabrike traži od njih da se bolesni pravdaju ni zbog čega i navode da su uslovi rada takvi da bi 90 odsto zaposlenih trebalo da uzme bolovanje, ali ostaju na poslu iz straha da će dobiti otkaz.
Lekari, koji su otvorili bolovanja, napominju da poslodavcu nije dozvoljen uvid u zdravstvenu dokumentaciju zaposlenih, jer ona predstavlja zakonom zaštićene podatke o ličnosti.
Vlasnik i direktor "Euroina" Antonio Kađano pozvao je radnike da stave na uvid kopije raspoložive medicinske dokumentacije zdravstvene ustanove, koja je odredila bolovanje i sprovodila terapije, "a sve radi odgovarajuće analize zdravstvenog stanja u okviru kontrole ostvarivanja prava usled privremene sprečenosti za rad".
Direktor je predočio da će tražena dokumentacija biti dostavljena Zavodu za zdravstvenu zaštitu radnika "Ergosana" iz Beograda, koji će sprovesti analizu zdravstvenog stanja radnika. "Analiza obuhvata ocenu, mišljenje i predlog na osnovu raspoložive dokumentacije, a po potrebi i na osnovu neposrednog pregleda i drugih dijagnostičkih postupaka, a sve o trošku poslodavca", objasnio je Kađano.
Od radnika je zatraženo da potpišu poziv za dostavljanje medicinske dokumentacije i obaveste poslodavca da li će lično predati lekarske izveštaje ili će prepustiti da to neposredno pribavi "Ergosan".
"Potpisali smo, strahujući od gubitka posla, jer je gazda naznačio da odbijanje predstavlja povredu radne discipline i razlog za otkaz", kaže jedna od radnica, pišu Novosti.
U "Euroinu" u Kuli radi više od stotinu zaposlenih na određeno i neodređeno vreme, od kojih su većina žene, a 60 odsto radnika, kako ističu, prima minimalac.
"U pogonu nema ventilacije, pa se gušimo od lepka i farbe. Imamo samo dve pauze, jednu od 20 i drugu od 10 minuta. Ostalih sedam i po sati ne dižemo glavu od posla, a nije nam dopušteno ni da odemo u toalet", opisuje druga radnica.
Norma se, ukazuju radnici, stalno povećava, pa se na poslu ostaje i do dva-tri sata duže.
"To nam se ne plaća, sa obrazloženjem da smo nesposobni. Radi se svake subote, često i nedeljom. Na sve to smo još i sumnjivi što smo bolesni", ogorčeni su obućari "Euroina".
Inspektor za rad Nikola Ivelja tumači da je poslodavcu dozvoljeno da o svom trošku kod ovlašćene ustanove proveri bolovanja, ako sumnja da su zloupotrebljena. S druge strane, direktor Doma zdravlja u Kuli dr Žarko Ševin naglašava da ni poslodavac, niti bilo koja druga osoba, nema pravo uvida u medicinsku dokumentaciju, te da se radi kontrole opravdanosti bolovanja može obratiti jedino lekarskoj komisiji matične filijale RFZO.
Komentari 27
mi susteri znamo
uglavnom nekolicina ne moze nista protiv vecine koju cine kategorije:
uvlakaci majstoricu, jbg ubelezi se koji sat vise u karnet..
oni koji strahuju od otkaza.
i gazdini ljudi.....
Kula
sale
Da ste ostavili mene na toj poziciji lepljenja ja bi uzivao u radu.
Sto kaze * Sta to oseca moj nos , sta to cuju moje usi , sefe probaj pa ponjusi.
Ja bi da njusim taj LEPAK.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar