Kako se navodi u saopštenju, koje je potpisao predstavnik konzorcijuma firmi investitora postrojenja za prečišćavanje pitke vode za grad Zrenjanin Nenad Obradović, rad postrojenja prekinut je jer od Pokrajinskog sekretarijata za zdravstvo nije pristiglo obećano odobrenje za njegov rad.
Obradović je naveo da su na taj korak bili prinuđeni jer odobrenje nije stiglo iako su uspešno završena sva predviđena ispitivanja koja su potvrdila potreban kvalitet prečišćene vode, na samom postrojenju i u gradskoj mreži.
"Podsećamo javnost da smo u proteklih desetak dana, čekajući odluku, vodu isporučivali potpuno besplatno, a da dnevni troškovi prevazilaze sumu od četiri hiljade evra", naveo Obradović. Prema njegovim rečima, postrojenje će ponovo biti u funkciji i grad će se snabdevati prečišćenom vodom za piće "onog momenta kada se dobije saglasnost nadležnog sekretarijata kojem je sva potrebna dokumentacija uredno predata".
Da bi do toga moglo doći Obradović je upozorio pre tri dana kada je organizovana poseta zainteresovanih građana novom postrojenju. On je tada rekao da je postrojenje spremno od 1. septembra i da su svi tehnički uslovi ispunjeni, a da sve to prati i određena obimna dokumentacija i atesti.
"Sve to predato je na tehničku kontrolu, nakon čega će nam biti data upotrebna dozvola, međutim, pokrajinska sanitarna inspekcija nam je stavila zabranu na rad iz razloga što zadiru u prinadležnosti Ministarstva građevine, pod kojim su komunalna preduzeća", kazao je tada Obradović.
Rekao je i da, prema jednom tumačenju zakona, "Sinertek" (investitor sa kojim je potpisan ugovor za prečišćavanje vode) može da se bavi uslužnom delatnošću kroz uslugu koju pruža "Vodovodu", a ne i komunalnom, dok pokrajinski inspektorat za sanitarnu inspekciju tvrdi da ne može.
Postrojenje za koje je najavljivano da će obezbediti zdravu pijaću vodu Zrenjanincima pušteno je u probni rad sredinom juna ove godine, a početak rada nekoliko puta je najavljivan, pa odlagan.
Zrenjaninci zdravu pijaću vodu iz gradskog vodovoda čekaju više od 13 godina jer je 2004. godine sanitarna inspekcija zabranila upotrebu vode za piće zbog nedozvoljene količine arsena. Zbog nedostatka zdrave pijaće vode Zrenjaninci kupuju flaširanu ili vodu uzimaju sa tek nekoliko bunara u gradu i okolnim mestima. Zrenjanin je jedan od gradova sa najvećom potrošnjom flaširane vode, dok oni koji nisu u mogućnosti da je kupuju, piju vodu iz vodovodne mreže.
Komentari 12
Jasmina
zabac
Žabokrečina
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar