Zemljotres stvara električnu energiju

Zemljotresi su veoma opasan i razoran prirodni fenomen, koji se uglavnom povezuje sa destrukcijom, međutim, britanski naučnici došli su na ideju da se snaga koju oni poseduju upotrebi u korisne svrhe, odnosno za stvaranje električne energije.

Kako je objasnio istraživač sa Univerziteta Lester u Velikoj Britaniji Eliot Spender, on je došao na ideju da se pomeranje tla tokom zemljotresa iskoristi za stvaranje elektriciteta korišćenjem magneta unutar kalema.

Spender je, prenosi portal “Svet fizike” (Physics World), svoju ideju objasnio na primeru zemljotresa od 7,2 stepena Rihterove skale, koji je januara 1995. pogodio japanski grad Kobe.

Veliki Hanšin zemljotres, kako je nazvan, doveo je do pomeranja tla od 1,5 metara po horizontali, kao i 1,2 metra po vertikali.

Naučnik je istakao da bi generatori sa kalemovima i magnetima u obliku kocke dimenzija 1,5 metara kubnih, ukoliko se postave na područje veličine San Franciska, mogli prilikom sličnog zemljotresa da stvore 70 miliona vati električne energije za samo pet sekundi.

Tu energiju, smatra Spender, mogle bi da koriste spasilačke i hitne službe i sistemi za napajanje u slučaju opasnosti, odmah pošto se katastrofa dogodi.

Korišćenje pozitivnih strana zemljotresa za sada je samo studentski projekat, predstavljen u okviru programa Univerziteta u Lesteru u kojem studenti koriste svoje poznavanje fizike za nalaženje odgovora na brojna pitanja iz sveta koji nas okružuje.

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • mrva

    21.07.2016 16:52
    "Zemljotres stvara električnu energiju" Još jedan pogrešan naslov. Ne stvara zemljotres el. energiju, kao što i u tekstu piše, niti zemljotres ima "snagu" na način kako ovde piše... Zemljotres poseduje (potencijalnu, kinetičku...) energiju koju je uređajima moguće transformisati u električnu. Ideja je na kraju, krajnje neekonomična, jer se pouzdano ne zna ni kada će ni gde zemljotres nastati, i svi ti uređaji bili bi beskorisni dok se zemljotres eventualno ne dogodi. Zato ovakvi projekti i jesu "studentski", davno su takve ideje otkrivene i brzo odbačene.
  • Slucajni prolaznik

    21.07.2016 16:37
    Malo preciznije: zemljotres je pojava u kojem se oslobadja energija. A kineticka energija kretanja tla moze da se pretvara u elektricnu energiju. Veliko je pitanje KAKO pretvoriti energiju.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Zabava - Zanimljivosti