VIDEO: Bacaju bebe s krovova "zbog zdravlja"

Neke porodice u ruralnim delovima Indije bacaju svoje bebe s krovova svetih hramova "zarad njihovog zdravlja, sreće i napretka".
Ovaj ritual, naročito popularan u indijskim državama Maharaštara i Karanataka, datira skoro 700 godina unazad, kada je bila veoma visoka stopa smrtnosti novorođenčadi, a medicinska znanja nedovoljna i kad roditelji nisu imali kome da se obrate za adekvatnu pomoć.
 
Legenda kaže da su sveci savetovali ljudima čija su deca bila na samrti da izgrade hram i bace decu sa krova te građevine, kako bi pokazali svoju veru u svemogućeg. Nakon "svetog bacanja", kako legenda kaže, bebe će čudom da budu "uhvaćene" u velikim prozirnim platnima koja bi se stvorila u vazduhu. Od tada molitve za rađanje zdrave dece uključuje i obećanje da će bacati svoje bebe kao žrtve Bogu.
 
Ovaj ritual se 2009. godine našao na udaru kritika, kada je objavljen snimak iz jednog hrama u državi Maharaštari, što je dovelo do burne reakcije Nacionalne komisije za zaštitu prava dece. Video snimak ceremonije prikazuje ljude u svešteničkim odorama kako tresu decu pre nego što ih ispuste sa balkona ispod koga lokalni stanovnici čekaju sa raširenim ćebetom kako bi uhvatili preplašene mališane.
 
Iz Komisije za zaštitu prava dece su naveli da ne podržavaju ovakav ritual, da je on protiv interesa dece i da niko ne zna kako on može da utiče na njihovu psihu.
 
Vlasti navode da je ovakva praksa nezakonita u Indiji, dok lokalna policija iz Solapura, gde je snimljen sporni video, navodi kako od 2010. godine nisu primili nijednu prijavu u vezi sa bacanjem novorođenčadi. Ipak, mnogi svedoci tvrde da je ritual i dalje prisutan u nekim selima, samo u znatno manjem broju.
 
  • uzas

    30.07.2016 11:23
    Ovo ni najprimitivnija zivotin nilad ne bi uradila svojim mladuncima.
    Glupost je rezervisana za ljude, i beskonacna.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Zabava - Zanimljivosti