Zatvor maksimalne sigurnosti u Florensu u Koloradu, takozvani ADX, najčuvaniji je zatvor SAD u kojem su smešteni neki od najozloglašenijih kriminalaca.
ADX 24 sata dnevno nadziru patrole pod teškim naoružanjem. Iznad zgrada od cigala izdiže se dvanaest velikih tornjeva s naoružanim čuvarima, dok se na vrhovima zidina prostire bodljikava žica sa sečivima koja delimično zaklanja pogled na obližnje snežne planine.
"Čim prođu kroz ulazna vrata, možete da vidite kako se menja njihov izraz lica.... To je trenutak kada shvataju šta ih čeka. U jednom trenutku vide lepotu Stenovitih planina u pozadini, a kad uđu unutra, to je poslednji put da ih ikad više vide", priča bivši čuvar iz ADX-a Robert Hud. "ADX je život posle smrti. To je nešto što traje do kraja života. A, prema mom mišljenju, mnogo je gore od smrti", kaže Hud koji je radio u zatvoru između 2002. i 2005. godine.
Većina od 400 zatvorenika dane provodi u maloj betonskoj ćeliji, i to 23 sata dnevno. Obroke dobijaju kroz male rupe u vratima. Krevet je od betona, a na njemu se nalaze tanki dušek i ćebe. U ćeliji se nalazi jedan prozorčić kroz koji ulazi malo dnevnog svetla, ali zatvorenici kroz njega ne mogu da vide ništa osim zgrada.
U ćelijama su i nepokretne betonske stolice i stolovi, a čvrsti zidovi sprečavaju da se zatvorenici međusobno vide ili komuniciraju na bilo koji način.
"Arhitektura ove građevine kontroliše sve. Dizajnirana je namerno tako da zatvorenici ne mogu da vide nebo, a postavljene su i žice tako da helikopteri ne mogu da slete", objašnjava Hud.
Zatvorenici skoro da ne komuniciraju s bilo kim osim sa čuvarima i zatvorskim osobljem. Kad napuštaju ćelije, moraju da imaju zavezane noge, ruke i lance oko stomaka, a prate ih čuvari.
Rekreacija u kavezu na otvorenom im je omogućena jedan sat dnevno, ali ni ona nije mnogo veća od ćelija unutar građevine. Osim toga, u kavezu mogu da vide samo nebo. Da bi uopšte dospeli tamo, moraju da prođu pored nekoliko stotina kamera, dok se za njima otvaraju i zatvaraju metalna klizna vrata.
U pojedinim ćelijama nalaze se pojedini radio prijemnici i crno-beli televizori na kojima mogu da prate verski, obrazovni ili program od opšteg interesa. Pisma i razgovori se nadgledaju sve vreme, a zatvorenici mogu nakon nekog vremena da dobiju zatvorske poslove, kao što su čišćenje tuševa ili preseljenje među opštu populaciju.
Nivo slobode dostupne zatvorenicima određuje za 'velike zverke' među zatvorenicima Ministarstvo pravosuđa, kao i agencije koje su ih istraživale i digle optužnicu, a ne osoblje zatvora.
Oni najgori smešteni su u H Odeljenju za koje važe specijalne bezbednosne mere. Njima je strogo ograničena sva komunikacija sa spoljašnjim svetom, a smeju da ih posećuju samo njihovi advokati i najbliži članovi porodice.
Zatvorenici su tokom poseta odvojeni od posetilaca staklenim prozorom i komuniciraju telefonom. Svi lični razgovori se nadgledaju, a samo se pravni razgovori i pisana komunikacija s advokatima smatraju privilegovanom i ličnom.
Zatvorenici u ADX-u smatraju se najnasilnijim, i tu su smešteni brojni teroristi. Mnogi od njih već su bili u zatvoru, ubijali zatvorsko osoblje ili posetioce, čime su zaslužili 'pravo' da dođu ovde i tu provedu ostatak života.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Jedan muškarac i njegov sin nedavno su uhapšeni u Francuskoj zato što su za tri godine prevarili oko 40 restorana u Var departmanu na Azurnoj obali, koristeći dobro osmišljenu taktiku.
Nacionalni registar zvučnih zapisa objavio je novu listu za 2025. godinu, a na njoj su i neki "štreberski" zvukovi koji će biti ovekovečeni u Kongresnoj biblioteci.
Marijen Rozer iz Južne Karoline uspela je da spase život svom suprugu koga je napao aligator u njihovom dvorištu udarajući ga pritkom za paradajz u oči i glavu, saopštili su zvaničnici.
Stotine dragocenih predmeta za kojima je decenijama tragala specijalna policijska jedinica i pronašla ih, prvi put je izloženo u Nacionalnom arheološkom muzeju u Napulju.
Za rušenje helikoptera u južnoafričkoj provinciji Istočni Kejp 19. januara kriv je jedan pingvin, koji je slučajno pomerio kontrole letelice, saopštile su vlasti Južnoafričke Republike.
Monumentalna grobnica ukrašena reljefom dve ljudske figure gotovo prirodne veličine, za koje se veruje da predstavljaju mladi bračni par, otkrivena je tokom iskopavanja u Pompeji, na jugu Italje.
Jedan Australijanac optužen je za kršenje zakona, nakon što je preko interneta naručio uzorak plutonijuma u pokušaju da sakupi sve elemente iz periodnog sistema.
U svetu se danas obeležava 1, april - Dan šale, kada ljudi saopštavaju lažne novosti i prave smicalice kako bi se smejali ili bili u smešnoj situaciji.
Ako ste odlučili da posetite zemlju koju još niste istražili, a na putovanje idete automobilom, bilo bi dobro da znate barem njihova saobraćajna pravila.
Etsenumhe Ahmad je 18-godišnji Nigerijac koji je ostavio tiktokere bez teksta nakon što je napravio potpuno funkcionalni Lamborghini koristeći ništa drugo osim - kartona.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar