Ova vrsta raste u Nacionalnom parku planine Spil, u turskoj provinciji Manisa, a počela je da cveta porastom temperatura. Turske vlasti su preduzele mere zaštite ove vrste cveća, čije je razmnožavanje ugroženo jer im nesavesni građani kidaju cvetove i iskopavaju lukovice.
Zvaničnik Ministarstva za šumarstvo i vode u Manisi Ugur Bajil kaže da imaju aktivnosti unutar akcionog plana za pomenutu vrstu lale. Prema njegovim rečima, cveće raste na devet lokaliteta u nacionalnom parku.
Bajil je upozorio na povećanu novčanu kaznu.
"Ne treba kidati cvetove, niti iskopavati lukovice lala koje su simbol Manise. Umesto toga, možete ih fotografisati u njihovom prirodnom okruženju i doprineti njihovom predstavljanju", rekao je Bajil, koji je dodao kako je sve manje primeraka ovog cveća kojem preti nestanak.
Pomenuti nacionalni park se proteže na 6.694 hektara i dom je za 78 registrovanih endemskih vrsta.
Ovo cveće, osim u Turskoj, pogotovo u njenim zapadnim delovima, raste i na području evropskih zemalja.
Nakon što je planina Spil 1968. proglašena nacionalnim parkom i ova vrsta lale je proglašena zaštićenom vrstom. Cveta jednom godišnje, pretežno u martu i aprilu, a može da izdrži i temperature do 15 stepeni ispod nule.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar