Dan poljubaca počeo je da se obeležava u Velikoj Britaniji kao neslužbeni praznik, a poslednjih nekoliko godina obeležava se u celom svetu. Poljupci imaju svoju nauku - filematologiju, a mi vam donosimo nekoliko zanimljivih činjenica o ljubljenju i poljupcima.
- Kod poljupca u obraz učestvuju samo dva facijalna mišića dok se za vrući, "francuski" poljubac uključe čak 34 mišića lica, a ljubeći se na francuski možete da izgubite po pet kalorija svakih nekoliko sekundi.
- Tokom poljupca u telu se otpušta hormon sreće - oksitocin i endorfini zbog čega se nakon ljubljenja osećamo poletno i zadovoljno.
- Studija objavljena u časopisu Microbiome potvrđuje da se tokom svakog poljupca izmeni oko 80 miliona različitih mikroba, što je 77 hiljada više mikroba nego što se može naći u javnom toaletu. Ali razmena tih mikroba pomaže osobama da ojačaju imunitet i bore se protiv bolesti.
- Na ljubljenje prosečno potrošimo 15 dana tokom života. Najduži poljubac na svetu prema Ginisovoj knjizi rekorda trajao je 58 sati, 35 minuta i 58 sekundi.
- Ljubljenje produžuje životni vek. Istraživanja su pokazala da muškarci koji svaki dan poljube svoju partnerku barem jednom, u proseku žive i do pet godina duže.
- Jedine životinje koje se ljube u usta su šimpanze, orangutani i mačke.
- Strah od poljupca i ljubljenja se naziva filematofobija.
- Trideset i sedam odsto muškaraca drže oči otvorenim dok se ljube, dok se 97 odsto žena ljubi zatvorenih očiju.
- Rimljani su ljubljenje svrstali u tri kategorije: Osculum - poljubac u obraz, Basium - poljubac u usta i Savolium - poljubac jezikom.
- Ljubljenje na kraju svadbene svečanosti počiva na drevnoj rimskoj tradiciji, gde je poljubac korišćen kao neka vrsta potpisanog ugovora između dvoje ljudi
- Prvi "filmski" poljubac snimila je kompanija Edison 1896. Naslovljen "The May Irwin-John C. Rice Kiss", film je trajao trideset sekundi i sve vreme se prikazivao krupni plan poljupca muškarca i žene.
Komentari 1
Mijoslav
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar