FOTO: Obrnuti "filter 57" i druge cigarete koje su bile popularne u Jugoslaviji
Pakovanja cigareta koja su se prodavala u Jugoslaviji nekada su bila bez današnjih obaveznih zdravstvenih upozorenja, a njihovi su nazivi bili toliko kultni da se ni danas ne zaboravljaju - od Opatije, Drine, Veka, Zete i legendarnog "filtera 57". SFRJ je tokom 1960-ih imala čak 15 fabrika duvana koje su proizvodile neverovatnih 145 brendova cigareta, pa ne čudi što se više pušilo domaće od stranog.
Najprodavanija je bila Drava
Među najpoznatije, a navodno i najkvalitetnije duvanske proizvode spadali su oni proizvedeni u Zagrebu, Sarajevu i Nišu. Daleko najprodavanije su bile Drava cigarete, a među popularnijima su sigurno bile Drina i Morava. Oni s možda malo više dinara tada su sebi mogli da priušte i strane cigarete, među kojima su bili popularni Camel, Pall Mall, Winston, Marlboro i Lucky Strike.
Od hrvatskih proizvođača, odnosno iz Fabrike duvana Zagreb i Rovinj, među najpopularnije su spadale Jadran i Opatija.
Domišljatost jugoslovenskih proizvođača
Meka pakovanja su bila zamišljena kao ona namenjena radnicima, najpre zbog svoje nešto jeftinije cene, ali i pakovanja koja su se lakše gurala u džep. Među jugoslovneskim brendovima tzv. radničkih cigareta dolazile su i slavne "Filter 57" koje su se razlikovale od drugih po jednoj originalnosti - naime bile su okrenute naopačke. To nije bila slučajna greška koja se ponavljala, već praktičnost ponovno usmerena ka radnicima koji su najčešće imali prljave ruke. Tako bi oni kod vađenja samo preokrenuli kutiju i izašla bi cigareta koja bi se uzimala za gornji deo, a čisti filter bi lako stavili u usta. Te cigarete su se proizvodile u fabrici Tobočana Ljubljana 1957. godine.
Nakon rata većina marki cigareta je, uostalom kao i fabrika, propalo i zamenjene su novim brendovima.
Komentari 9
@Jova
@Gagarin
Gagarin
Kada se tome dodaju neisplacene a zaradjene penzije, racunica je malo drugacija... Ne kazem da je u pitanju zavera, vise neznanje i nebriga, ali treba dodati sve elemente pre nego ste se podvuce crta.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar