Prema izveštaju švajcarskog Federalnog instituta za vodne nauke i tehnologiju, zlato se navodno gubi u mulju i otpadu koji prolazi kroz kanalizaciju državnih postrojenja za tretman otpada. U proseku, blizu 70 odsto svetskog zlata prolazi kroz švajcarske rafinerije.
Naučnici su izjavili kako koncentracije zlata pronađene u otpadnoj vodi ne predstavljaju rizik za životnu sredinu, a ponovna eksploatacija tog zlata ne bi bila isplativa u većem delu zemlje. Međutim, postoji nekoliko gradova u kojima bi se moglo vaditi zlato iz kanalizacije. Na primer, u gradu Ticino koji ima bogatu rafineriju, koncentracije plemenitog metala u otpadnim vodama bile bi dovoljno visoke da opravdaju sredstva koja bi morala biti uložena u eksploataciju.
Pored zlata, u mulju je pronađeno i blizu 3.000 kilograma srebra i drugih metala poput tantala i germanijuma koji se često koriste u tehnološkom i medicinskom sektoru.
Ova istraživanja sprovedena su na 64 postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda širom Švajcarske. Ujedno, ovo su prva sistematska istraživanja otpadnih voda koja su provedena u švicarskim gradovima.
Vlasti u Švicarskoj još nisu odlučile šta će uraditi sa zlatom u kanalizacijama, ali sigurno je kako neće dozvoliti da propada ovaj skupoceni plemeniti metal.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 6
Podbarčan
Ticino (Tićino) NIJE GRAD, nego region u Švajcarskoj. Mada je Bellinzona glavni grad Ticina, poznatiji je Lugano.
ekologija rules
:/
Verovatno je veće čistoće nego ovo što kupujemo po zlatarama. :)
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar