Pristupačne komunikacije za bolji položaj ugroženih društvenih grupa

Cilj je povezivanje dve grupe manjinskih zajednica - osoba sa invaliditetom i nacionalnih manjina, kao i doprinos boljem razumevanju i intergaciji osoba sa invaliditetom u javni dijalog.
Osobe sa invaliditetom čine 10% populacije društva u kom živimo, dok nacionalne manjinske zajednice čine 20% našeg društva. Ukoliko je osoba pripadnik manjinske nacionalne zajednice i istovremeno osoba sa invaliditetom, suočava se sa veoma složenim životnim okolnostima.
Tzv. "pristupačno informisanje" je zato veoma važan segment koji u velikoj meri može doprineti boljem položaju višestruko ugroženih društvenih grupa. Konsultantkinja za pristupačnost Marija Vrebalov je ukazala na "značaj socijalnog pristupa koji prepoznaje široku raznolikost funkcionalnih potreba i preporuku sistemskog pristupa komunikacijama kroz univerzalni dizajn, čime se omogućava pristupačnost usluga, informacija, obrazovanja, robe i arhitektonska pristupačnost svim ljudima bez diskriminacije".
Psiholog Tatjana Stojšić Petković je upozorila da "u društvu i dalje postoji odvojenost osoba sa invaliditetom i osoba bez ikakvog fzičkog ili mentalnog oštećenja i da je odsustvo saosećanja jednih prema drugima u velikoj meri prisutno". Ona je izrazila spremnost za uključenjem u aktivnosti koje platforma koja se bavi pristupačnim komunikacijama namerava da se bavi.
Kroz Projekat "PLUS dani interkulturalnosti" podršku ovoj ideji dala je "Fondacija 2021" jer je jedan od važnijih ciljeva i zadataka projekta Evropska prestonica kulture upravo participativnost svih građana Novog Sada i Srbije, bez obzira na naše različitosti.
- Fondacija prepoznaje osobe sa invaliditetom i nacionalne manjine u svojoj strategiji komunikacije i pridaje im poseban značaj, baš kao što će podržati i izradu nove Strategije pristupačnosti i akcionog plana za komunikacije koji će je pratiti - kazala je portparolka Fondacije Mirjana Kovačević. Ona je istakla i da "treba uložiti više truda na podizanju svesti donosioca odluka i stanovništva o pristupačnosti i inicijativi da Novi Sad prilagodimo standardima pristupačnosti kako bi kao bio prepoznat kao turistička destinacija svih Evropljana".
Zaključci i preporuke sa ovog skupa su da sistem prepozna znakovni jezik kao maternji jezik i da se znakovni jezik uvede u obrazovni sistem, kao i da je uloga nacionalnih, lokalnih i manjinskih medija kao glavnih aktera u širenju ideje o pristupačnim komunikacija krucijalna, jer su upravo mediji ti koji kroz komunikaciju mogu da omoguće napredak društva u celini.
Organizator stručnog skupa o "pristipačnim komunikacijama" je medijska agencija "Heror media pont".
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar