Novi Sad dobija samo spomen ploču "Karađorđu"
Savet za kulturu treba do kraja godine da Skupštini grada dostavi na razmatranje i usvajanje predlog Odluke o podizanju spomen-ploče, a za 021 u Gradskoj upravi za kulturu kažu da bi ona trebalo da bude postavljena u prvom kvartalu 2016. Ploča će se, kako je već poznato, nalaziti u Oficirskom paviljonu Petrovaradinske tvrđave, u kojem je Karađorđe bio na kratko smešten sa sinom.
Ranije ove godine govorilo se i o podizanju drugih spomenika i obeležja, planiranih ovogodišnjim programom Saveta za kulturu. Tim programom, obeležja je trebalo da dobiju: istaknuti mađarski političar i borac za pravdu u slučaju Novosadske racije Endre Bajči Žilinski, pesnik Vojislav Despotov, novosadski arhitekta Đorđe Tabaković, novinar Dušan Šijački, solunski borci u Prvom svetskom ratu, kao i rodonačelnik dinastije Nemanjić Stefan Nemanja. Neke od tih inicijativa podnete su još 2011. godine, pojedine 2012. i 2013, a najsvežija je inicijativa gradonačelnika, podneta u novembru 2014.
Kako za 021 kažu u Savetu za kulturu Skupštine grada, sve inicijative su prihvaćene, ali ovaj savet nije sastavio, samim tim ni dostavio na dnevni red Skupštine predloge odluka za njihovu realizaciju. Skupština grada ne može da razmatra ono što, još uvek, ne postoji.
"Imajući u vidu da Skupština grada nije donela odluke o podizanju tih spomenika, ističemo da oni, do kraja godine, ne mogu biti postavljeni na određenim lokacijama", saopštavaju iz Saveta za kulturu za naš portal. Ne navode zbog čega predlozi nisu doneti u skladu sa planom rada.
Inače, inicijativu za postavljanje spomen-ploče Vojislavu Despotovu na Trgu neznanog junaka podnelo je 7. oktobra 2011. godine Ministarstvo kulture. Inicijativu za postavljanje biste Đorđu Tabakoviću podneli su Nedeljka Đaković, Sonja Bajić i Milica Vlaov Tešić 21. juna 2011, a inicijativu za spomenik Endreu Bajči Žilinskom podneo je Istorijski arhiv Novog Sada 7. decembra iste godine. Društvo novinara Vojvodine podnelo je inicijativu za postavljanje biste Dušanu Šijačkom 10. decembra 2012. godine, a odbornik novoformirane Srpske lige Aleksandar Đurđev inicirao je 17. juna 2013. godine spomenik Stefanu Nemanji.
Marta 2013, Udruženje potomaka i poštovalaca solunskih dobrovoljaca "Obilić", Matica iseljenika Vojvodine, KUD "Železničar" i Savez potomaka ratnika Srbije podneli su inicijativu za postavljanje spomen-obeležja solunskim borcima.
Nije poznato kada će Savet početi izradu predloga odluke o ovim obeležjima, pa samim tim ni kada će doći na dnevni red Skupštine grada. Sigurno je da neće ove godine.
Grad Novi Sad je, inače, ovog meseca podržao inicijativu udruženja "Miloš Obilić" za postavljanje spomenika žrtvama ratova od 1990. do 1999. godine. Podrška će, za početak, biti finansijska i Grad će izdvojiti određena sredstva. Više o tome OVDE.
Važno je napomenuti da su brojni novosadski spomenici, u međuvremenu, oštećeni i meta lopova. Najgore prolazi spomenik borcima u Drugom svetskom ratu "Sloboda" na Iriškom vencu, za koji je odgovoran Zavod za zaštitu spomenika Sremska Mitrovica. Direktor ovog zavoda Ljubiša Šolaja podneo je u martu krivične prijave zbog uništavanja kompleksa protiv NN lica, s obzirom na to da, kako se objašnjava, nije moguće utvrditi ko kraducka delove spomenika. Više o ovoj gorućoj temi čitajte OVDE. (Gorica Nikolin - gorica@021.rs)
Komentari 13
kole g
/
definitivno-nisi ti telepcan
nije ni cudo sto se po telepu ovih dana raspitujete za ocenu rada gradonacelnika
ST
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar