Visoka poslovna škola zapošljavala bez ugovora, službena vozila koristili kako žele

Državni revizor utvrdio je brojne nepravilnosti u radu Visoke poslovne škole strukovnih studija tokom prošle godine, a naročito kada je reč o javnim nabavkama i upotrebi službenih vozila.
Kako u opštem pregledu stanja navodi revizor, škola nije ispravno klasifikovala svoje ukupne prihode i rashode, ali nije ni utvrdila stvarno stanje svoje imovine. Takođe, ne postoji tačan izveštaj o budžetu, s obzirom na to da nisu navedeni svi troškovi koje je škola imala.
 
Škola nije uspostavila internu reviziju, nema kontrolu i upravljanje svojim finansijama, što se ogleda u činjenici da je zaposlenima nezakonito isplatila dodatak za minuli rad u iznosu od 807.000 dinara. Isplatila je i četiri miliona dinara za 111 zaposlenih za jubilarne nagrade u 2014. godini, i to onima koji nisu dobitnici jubilarnih nagrada, tj. nisu navršili 10, 20 ili 30 godina staža. Jubilarne nagrade, naime, vođene su i isplaćene kao "dodaci na plate" zaposlenima, utvrdio je revizor.
 
Škola je zaključila ugovore o dopunskom radu sa licima koji nemaju radni odnos ni na jednoj drugoj visokoškolskoj ustanovi, kao i sa nastavnicima sa drugih visokoškolskih ustanova bez odobrenja stručnog organa i isplatila tim ljudima više od dva miliona dinara potpuno netransparentno.
 
  
 
VPŠ je bez evidencije isplatila i naknade za prevoz, naknadu za upotrebu privatnih vozila u službene svrhe, usluge restorana i troškove za benzin u iznosu većem od šest miliona dinara.
 
Škola je bez obavezne javne nabavke nabavljala robu u iznosu od 706.000 dinara, a javne nabavke inače nije sprovodila zakonito, tj. prema Zakonu o javnim nabavkama.
 
Ključne nepravilnosti
 
1. Finansije - Izveštaji o imovini su nepotpuni i ne sadrže stvarno stanje imovine. Naknade za prevoz studenata VPŠ je vodila kao usluge kulture umesto troškove za prevoz putnika i to u iznosu od 346 hiljada dinara. Čak 648 hiljada dinara računala je kao "uslugu kulture", umesto kao trošak prevoza na takmičenja, a poslovne partnere iz inostranstva smestila je u hotel koji nije računala kao troškove reprezentacije u iznosu od 201.000 dinara.
 
Revizor u izveštaju predlaže školi da ispravi sve navedene propuste.
 
2. Vođenje škole - Direktor i zaposleni, prema Statutu škole, mogu samostalno i neograničeno da raspolažu finansijskim sredstvima. Nije utvrđena odgovornost i nadležnost kada je reč o elektronskom plaćanju, a nisu ni usklađeni interni akti sa važećim "jačim" državnim aktima, pa je tako direktoru škole dozvoljeno neograničeno korišćenje službenog vozila.
 
Nema internog akta koji određuje kako se biraju članovi komisija koji odlučuju o zapošljavanju, a ne postoji ni akt o upotrebi pomenutih službenih vozila. Škola, utvrdio je revizor, nema internu reviziju.
 
Škola je bez evidencije zaposlenima isplaćivala novac na zajam, nije validno obračunavala isplatu zarada, a isplatila je protivzakonito 807.000 dinara za minuli rad suprotno zakonu o platama u državnim organima i javnim službama. Ne vodi evidenciju o prisutnosti na radu, što je takođe protivzakonito. Davala je službena vozila na upotrebu bez evidencije o upotrebi, a dala je 586.000 dinara za kupovinu avio-karata i plaćanja smeštaja zaposlenih bez pisanih ugovora sa agencijama i bez javne nabavke.
 
  
 
Škola je, takođe, nameštala sa restoranima internacionalne i italijanske kuhinje poslove suprotno Zakonu o javnim nabavkama.
 
"Škola ne vodi evidenciju o korišćenju službenih vozila i ne sačinjava mesečni i godišnji izveštaj o korišćenju službenih vozila, broju pređenih kilometara, utrošku goriva i iznosu naknada, što nije u skladu sa članom 13. Uredbe o načinu korišćenja službenih vozila. Putni nalozi za vozila ne sadrže sve podatke, neažurni su i neuredni. Na osnovu sadržine putnih naloga za vozila koja su koristili bivši i sadašnji direktor, ne može se utvrditi da li su i koliko korišćena za obavljanje poslova i zadataka iz delokruga Škole, a koliko u privatne svrhe", navodi DRI.
 
Takođe, škola je preuzela obaveze i platila usluge u restoranu u iznosu od 669 hiljada dinara, bez validne računovodstvene isprave, pisanog dokaza koji poslovni partneri su bili ugošćeni i kojim povodom, što nije u skladu sa članom 58. Zakona o budžetskom sistemu i članom 16. Uredbe o budžetskom računovodstvu, navodi DRI.
 
Smanjenjem konkurencije u konkursnoj dokumentaciji nameštala je i usluge održavanja i popravki.
 
"Škola je preuzela obavezu i platila 116 hiljada dinara, dobavljaču 'Securiton' doo, Beograd, na osnovu neverodostojne i neistinite računovodstvene isprave, jer računom nije fakturisana pružena usluga, nego usluga koju je bilo moguće fakturisati na osnovu potpisanog ugovora. Škola je preuzela obavezu i platila 120 hiljada dinara dobavljaču 'Infograf -Goti'doo, Novi Sad, bez ugovora i mimo postupka javne nabavke koji je u 2014. godini sproveden, iako nisu postojali razlozi za izuzeće od primene Zakona, propisani članom 7. Zakona o javnim nabavkama, što nije u skladu sa članom 57. Zakona o budžetskom sistemu", kaže revizor.
 
Smanjenjem konkurencije u dokumentaciji Škola je namestila nabavku softvera i računarske opreme u vrednosti većoj od 20 miliona dinara. Takođe, osoba koja je konkurisala na tenderu bila je jedna od osoba koja je pisala uslove za isti tender. Revizor preporučuje da se uredi finansijska kontrola, srede postojeći akti i donesu novi, uspostavi interna revizija, te da se plate pravilno obračunaju.
 
"Ovlašćenja, prema kojima direktor i zaposleni Škole, mogu da samostalno (pojedinačno) i neograničeno raspolažu finansijskim sredstvima, nije u skladu sa članom 7. Pravilnika o zajedničkim kriterijumima i standardima za uspostavljanje, funkcionisanje i izveštavanje o sistemu finansijskog upravljanja i kontrole u javnom sektoru", kaže revizor.
 
3. Računovodstvo - Finansijski izveštaji, ulazne fakture i izvode računa vode se mahom ručno, što utiče na tačnost. Revizor preporučuje da se ceo elektronski sitem uredi i vodi pravilno i transparentno.
 
4. Interna revizija i imovina - Ne postoji interni akt o popisu imovine, kao ni interna revizija.
 
Podsetimo da je Visoka poslovna škola godinama na lošem glasu zbog rukovodstva i nezakonitih radnji bračnog para Tomić, koji je vodi. Naime, protiv direktorke Dragice Tomić sredinom oktobra podneta je i krivična prijava, a Agencija za borbu protiv korupcije donela je još u avgustu preporuku da se direktorka smeni zbog sukoba interesa i korupcije.
 
Autorka: Gorica Nikolin (gorica@021.rs)
  • Valhalla

    11.01.2016 21:00
    Pa da
    A inače, VPS je jedina ustanova/firma u Srbiji koja se bavi ovakvim stvarima (nameštanje tendera, neuredne finansije...). Pitam se koga li su očepili...
  • ovo je kao

    30.12.2015 23:31
    anarhija
  • stojadin

    29.12.2015 19:34
    viša poslovna škola
    Davno napustio. pogotovo kad sam doživeo da vidim kako likovi polažu. prisutni na ispitu. Jedni pisali recept za kolače ,a jedan pored mene recept za riblju čorbu. to se i sada dešava....

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti