U bankama debelo obezbeđenje, u dom zdravlja ulazi ko kad hoće
Tada su zaposleni u Domu zdravlja "Novi Sad" zatražili status službenog lica za zdravstvene radnike, a isti apel ponovili su, doduše tišinom, i na jučerašnjem petominutnom protestu. ovog puta povod je bio već poznati slučaj ubistva medicinske sestre Ljubinke Papović iz Šapca, koju je pacijent izbo u vrat.
Zdravstveni radnici, pa i Ministarstvo zdravlja, godinama govore o važnosti izmene zakonske regulative i davanju statusa službenog lica ovom sektoru. Poslednje obaveštenje dao je ministar zdravlja Zlatibor Lončar, koji je rekao da će inicijativa za izmenu važećih zakona početi "odmah".
Zbog čega zdravstveni radnici žele status službenog lica?
Pravnici smatraju da su lekari već dovoljno zaštićeni, time što obavljaju posao od javnog značaja, te se na sudu svi slučajevi napada na njih obavljaju po prioritetu i imaju, takoreći, isti status kao slučajevi sa službenim licima.
Međutim, kako za 021 kaže predsednica Pokrajinskog odbora Sindikata zaposlenih u zdravstvu i socijalnoj zaštiti Vojvodine Dunja Civrić, problem je u tome što svako, pa i, recimo, psihijatrijski bolesnik, može da naudi radnicima jer im ima veoma lak fizički pristup. Ona napominje da su zaposleni u zdravstvu praktično izloženi zbog stalne i otvorene komunikacije s ljudima, a status službenog lica bi im bio značajan i zaštitio ih u slučaju koji sada imamo u društvu.
"Potpuno izostaje preventiva. Postoji mogućnost da se jednim medijskim udruženim delovanjem ministarstva i nadležnih podvuče da pored prava, pacijenti takođe imaju i odgovornost. Zdravstveni radnici jesu tu da im pomognu, a ne da im zadovolje sve potrebe. Nažalost, dešava se da lekar mora da saopšti pacijentu loše vesti, pa naiđe na lošu reakciju. Vama se šetaju slobodno lečeni narkoman, psihijatrijski bolesnik koji sa sobom nosi nož... Neko je te ljude lečio, a sada nije odgovoran za njih. Zagovornik sam da psihijatrijski pacijenti ne budu u institucijama, nego da žive u svom društveno-socijalnom okruženju, ali neko mora biti odgovoran za njih i pruži im podršku u spoljašnjem svetu", kaže za 021 Civrićeva.
Ona smatra da u drugim institucijama postoji redovna zaštita zaposlenih, ali je u zdravstvu ta oblast potpuno zatajila.
"Nova vremena su. U bankama imate debela obezbeđenja, a u zdravstvene ustanove s ulice ulaze različiti ljudi, a pogotovo u domove zdravlja. Mi smo primarna zdravstvena zaštita, najizloženiji smo, a o tome se ne priča", navodi ona za naš portal.
Za sada nije poznato na koji način će zdravstveni radnici tačno biti zaštićeni na radnom mestu. Poznato je da su podršku inicijativi ministra zdravlja o zaštiti radnika na poslu dali zaštitnik građana Saša Janković i poverenik za informacije od javnog značaja Rodoljub Šabić, kao i svi sindikati zdravstva u Srbiji.
Autorka: Gorica Nikolin - gorica@021.rs
Komentari 3
Ubice sa mantilima
Davanjem posebnom statusa ćemo samo osokoliti doktore koji ubijaju.
Kriminal u medicini je mnogo veći i nekažnjen.
Lično meni su ubili dva člana porodice, i dalje produžavaju licencu na 7 godina.
Licence to kill.
Falsifikuju službene dosijee. Lažno svedoče za kolege.
Dok god oni među sobom ne reše problematične kolege, neka očekuju da će ih sve proganjati narod.
Kao i sa političarima.
Jedan uvuče čitav narod u zlo, pa psole svi ispaštaju.
Nsnn
///
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar