Obećano sređivanje raspadnute fasade koja je dočekala Čarlsa
Crveni tepih, ali i svečanost zbog boravka visokog gosta sa Ostrva nisu se uklopili u sliku oronule fasade i apela za njenom popravkom.
Kako za 021.rs navodi direktora Tijana Palkovljević Bugarski, već godinama Galerija radi zajedno da drugim državnim institucijama na obnovi zdanja, a svoj udeo su dali i mnogobrojni građani i privatne firme koje su donirale novac. Ona kaže da su proteklih godina uredili unutrašnjost, prošle godine je konačno uređen suteren, a uskoro slede i radovi na popravci krova.
Prema njenim rečima, za završetak obnove spoljnih delova neophodno je oko 52 miliona dinara. Galerija je dobila 12 miliona od Ministarstva kulture za radove na krovu, a imaju obećanje da će dobiti još 35 miliona za radove na fasadi, pa ako se obećanje ispuni ostaje da prikupe još oko pet miliona dinara.
- Uverena sam da ćemo uspeti da nađemo tih 5 miliona, jer postoji interesovanje građana da pomognu. Mislim da je svima jasno da je Galerija Matice srpske zadužbina svih nas i da ona čuva ono najbolje i najlepšu priču o srpskoj kulturi i umetnosti. Samim tim neće biti problem sakupiti taj manji deo - nada se direktorka Galerije.
Zgrada Galerije Matice srpske je sagrađena 1927. godine kao Produktna berza. Tokom Drugog svetskog rata je kratko korišćena od strane okupacione vojske, a posle rata je služila kao sedište OZNE i kasnije UDBE.
Odlukom države 1954. godine je dodeljena Matici srpskoj, nakon čega je usledila višegodišnja rekonsturkcija i uređenje zgrade sredstvima pokrajine i potom otvaranje 1958. godine. Od tada do danas jedino je sedamsedetih nešto više urađeno na održavanju objekta, a tek posle 2005. godine su ponovo pokrenuti projekti da se Galerija modernizuje i uredi.
Ostalo je da se srede krov i fasada.
Autor: 021.rs
Komentari 7
CCC
psycore
mrk
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar