Standarde, koji su uručeni i Kliničkom centru u Nišu, Opštoj bolnici u Užicu i Opštoj bolnici u Pančevu, usvojila je Radna grupa Agencije za akreditacije Ministarstva zdravlja u saradnji sa UNICEF-om, saopšteno je iz tog ministarstva. Državni sekretar Ferenc Vicko rekao je da je uvođenje standarda u oblastima poput ginekologije i neonatologije od velikog značaja.
"Kriterijumi kao što su prisustvo oca na porođaju, upoznavanje trudnica sa odeljenjem i osobljem gde će se poroditi kao i kadrovska kompetencija, uvešće red i norme u ovim oblastima", rekao je Vicko.
Direktor Kancelarije UNICEF-a za Srbiju, Mišel Saint-Lot rekao je da su standardi za akreditaciju porodilišta i neonatalnu zdravstvenu zaštitu sada usklađeni sa međunarodnim standardina i nacionalnim strateškim prioritetima, i predstavljaju vodilju za unapređenje kapaciteta ovih zdravstvenih ustanova.
"Najnovija istraživanja u neuronauci pokazuju da su uspostavljanje veze između majke i deteta i odgovarajuća ishrana i stimulacija kroz dojenje ključni zaštitni faktori za optimalan razvoj deteta. Ovo je još važnije za bolesnu i osetljivu novorođenčad", naveo je Saint-Lot. Prema njegovim rečima, porodilišta i odeljenja neonatologije imaju ključnu ulogu u podržavanju roditelja da usvoje ove pozitivne prakse ponašanja.
U saopštenju se ukazuje da su standardi za akreditaciju porodilišta i neonatalnu zdravstvenu zaštitu nastali su iz potrebe da se odgovori na specifičnosti zdravstvene zaštitite majki i dece u najosetljivijem periodu njihovog života. Oni su takođe imali za cilj da kvalitet bolničke nege majke i novorođenčadi usklade sa međunarodnim standardima.
Autor: Tanjug
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 6
ntn
Toliko
Porodilja
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar