Hoće li stroži uslovi za nošenje oružja poboljšati bezbednost građana?
Legalni vlasnici oružja smatraju da je država bespotrebno pooštrila uslove i time odbila potencijalne podnosioce zahteva, što će samo povećati ilegalno oružje.
Zdravstveno stanje onih koji imaju oružje proveravaće se na svakih pet godina, a očekivanja nadležnih su da će poboljšati bezbednost građana. Međutim, sekretar Nacionalne asocijacije za oružje Srbije Duško Ilić kaže za 021.rs da je novi Zakon razočarao legalne vlasnike oružja i da su uslovi poošterni bespotrebno. “Glavna zamerka nam je što su mnoge stvari bez potrebe pooštrene. To znači da država donošenjem novih odredbi pokušava da spreči zloupotrebe. Zloupotrebe se sprečavaju oštrim sankcijama, a ne generalnim zabranama gde se pogađaju legalni vlasnici oružja. Ako neko pročita šta mu sve treba i koliko to košta, on će, zbog standarda kakav je kod nas, možda da odustane i nabavi ilegalno oružje, što će ga manje koštati“, objašnjava Ilić.
Dom zdravlja Novi Sad počeo je da obavlja lekarske preglede za držanje i nošenje oružja, a načelnica Službe za zdravstvenu zaštitu radnika Olesja Nedić kaže da ih je do sada bilo 15. “Pregled se radi na svakih pet godina i ne zakazuje se. Ne treba doručkovati zbog laboratorijskih analiza. Preporučuje se i da sa sobom ponesu prvi jutarnji urin, obrazac br. 1 što je izveštaj izabranog lekara, kao i ličnu kartu”, navodi ona za naš portal.
Svi podnosioci zahteva moraju da idu na preglede kod psihijatra, psihologa i oftalmologa, kako bi se utvrdilo da oružje ne predstavlja problem za njih i okolinu.
Ko sme da ima legalno oružje?
Duško Ilić dodaje da je najčešći razlog traženja oružja lična bezbednost.
“Uglavnom ga imaju građani koji imaju osećaj da bi posedovanjem oružja bili bezbedniji, recimo, imaju neku vrednu imovinu. Takođe to su građani koji se bave rizičnim poslovima i putuju noću, kao na primer taksisti, ljudi koji imaju menjačnice, zlatare i rade sa novcem i vrednosnim papirima ili su na finkcijama koje su na neki način na meti napadča, to bi bio profil legalnih vlasnika oružja, uz naravno lovce i strelce koji to rade iz hobija ili sporta”, objašnjava za 021 sekretar Nacionalne asocijacije za oružje Srbije.
Za oružje se izdaje biometrijski dokument sličan vozačkoj dozvoli i ličnoj karti, na kojem stoje podaci o tom i drugim komadima oružja koje neko poseduje.
Da bi neko dobio dozvolu, mora da podnese zahtev za odobrenje za nabavku oružja, važeću ličnu kartu, uverenje od suda da se protiv njega ne vodi krivični postupak, uverenje o obuci u rukovanju vatrenim oružjem, te lekarski pregled.
Nepunih osam odsto građana ima dozvolu za oružje. U Novom Sadu se lekarsko uverenje za posedovanje oružja može dobiti na Odeljenju preventivne Medicine rada na Limanu IV, na Bulevaru Cara Lazara 77, na II spratu.
Autor: 021.rs
Komentari 15
Marko Stevanovic
Ciric
Ivan
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar